W poniedziałek chiński regulator, czyli Ludowy Bank Chin, opublikował projekt przepisów, które zwiększają wymogi dotyczące platform pożyczkowych, a w szczególności zwiększenia udziału finansowego w kredytach, które oferują wspólnie z bankami. W dużej mierze chodzi o przeniesienie większej części ryzyka ponoszonego przez pożyczkodawców, na platformy oferujące kredyty.

Zawieszenie IPO to nietypowa sytuacja

Ant Group posiada spółki, które działają w tym segmencie i oferują mikro-finansowanie m.in. dla przedsiębiorców. Ok. 98% sald kredytowych pochodzących z platformy Ant Group gwarantowane jest przez partnerskie instytucje finansowe. Założony przez miliardera Jack Ma gigant chińskiego rynku fintech, niedawno raportował, że w pierwszym półroczu 2020 roku blisko 39% przychodów spółki pochodziło właśnie kredytów – co oznacza wzrost o 60% względem zeszłego roku.

Zmiany regulacyjne – zdaniem instytucji nadzorczych, miałyby znaczący wpływ na dochodowość spółki, dlatego wstrzymały największe IPO w historii, którego wartość szacowana była na ponad 34 mld USD przy wycenie spółki na poziomie ponad 220 mld USD.

Ant Group to fintech oferujący usługi płatności internetowych, ale też kredytowe. Jego głównym udziałowcem jest Alibaba Group Holding, czyli chiński gigant w branży e-commerce.

/LP