Do prowadzenia sprzedaży, przyjęcia płatności, wygenerowania paragonu czy faktury wystarczy terminal płatniczy z autorską aplikacją fiskalną. Trwa proces certyfikacji kasy wirtualnej iPOS pocket w Głównym Urzędzie Miar. Spółka przewiduje, że rozwiązanie trafi do przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2021 r.

Obecnie ustawodawca dopuszcza możliwość stosowania kas w formie oprogramowania (tzw. kas wirtualnych), w branży HoReCa oraz transporcie. Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, którzy korzystają z usług firmy iPOS będą mieć możliwość zaopatrzenia się w nowe rozwiązanie w pierwszej kolejności i na specjalnych zasadach.

Przenośny iPOS pocket wspiera e-paragony i potrafi wysłać do właściciela punktu wyniki sprzedaży. Innowacyjny jest też sposób jego działania – może funkcjonować jako samodzielne urządzenie lub współpracować z innymi kasoterminalami należącymi do tego samego przedsiębiorcy, a to zupełnie nowa, niespotykana na rynku funkcja.

– iPOS pocket to przełom nie tylko dla rynku fiskalnego, ale przede wszystkim dla gastronomii i retailu. Urządzenie zmieni procesy sprzedaży w niektórych branżach. Potrzebę kasoterminala mobilnego od dawna zgłaszali do nas przedsiębiorcy. Dotychczas nikt nie oferuje rozwiązania mobilnego, które nie byłoby tylko kasą rejestrującą. My stworzyliśmy narzędzie all-in-one z wartością dodaną, odpowiadające na potrzeby rynku. To konsekwencja realizacji wizji spółki, której zadaniem jest szeroko rozumiana cyfryzacja handlu – mówi Michał Pawłowski, Członek Zarządu iPOS SA.

Rewolucja fiskalna w transporcie i innych branżach

Obecne przepisy dopuszczają stosowanie kas wirtualnych również w branży transportowej. iPOS pracuje nad integracją oprogramowania fiskalnego z aplikacjami do przewozu osób. Spółka widzi także potencjał dotarcia do innych segmentów rynku.

– Jeśli ustawodawca dopuści możliwość stosowania kas wirtualnych w innych branżach, to iPOS pocket zmieni również oblicze całego retailu. – przekonuje Michał Pawłowski. – Niektóre sieci handlowe wdrożyły tzw. mobilnych kasjerów, wyposażając swoich pracowników w drukarkę fiskalną, terminal, tablet, skaner oraz gruby pas do ich utrzymania. To niewygodne i bardzo drogie rozwiązanie. iPOS pocket, który będzie o wiele tańszy, mieści się w dłoni, ma wbudowany skaner, fiskalizuje sprzedaż i przyjmie płatność.  To milowy krok w obsłudze klienta – podkreśla Pawłowski.

W pierwszej kolejności korzyści dla gastronomii

Na razie z kas software’owych mogą korzystać wybrane branże. Wśród nich jest gastronomia i to tam rewolucja będzie największa. Dla restauracji iPOS stworzył całą infrastrukturę. Dotychczas proces obsługi w restauracji wymagał zanotowania zamówienia przy stoliku, wprowadzenia go do systemu na stacjonarnym stanowisku kasowym i przekazania na kuchnię. Aby rozliczyć klienta należało ponownie udać się po rachunek do kasy, a na kolejnym urządzeniu przyjąć płatność kartą.

iPOS pocket, to rozwiązanie typu “mobilny kelner”. Pracownik na jednym kieszonkowym urządzeniu przyjmie zamówienie, wyśle je na kuchnię, rozliczy płatność kartą lub gotówką, wydrukuje paragon czy fakturę. Jeśli w restauracji będzie kilka kasoterminali, wszystkie będą ze sobą współpracowały, dając możliwość zarządzania całą salą. W przypadku zamówień realizowanych w dowozie, dostawca będzie mógł wykorzystać pocketa jako przenośne urządzenie fiskalno-płatnicze. Operacje ze wszystkich urządzeń przydzielonych pracownikom będą widocznie na platformie iPOS web, która jest centralą dla wszystkich kasoterminali.

iPOS deklaruje wsparcie dla branży gastronomicznej, najbardziej dotkniętej obostrzeniami związanymi z pandemią. Nowe kasy wirtualne w pierwszej kolejności zostaną zaoferowane klientom iPOS. Restauracje, które korzystają z kasoterminali iPOS smart i smart+ będą mogły nabyć pockety na specjalnych warunkach oraz wykorzystać je jako dodatkowe, przenośne rozwiązania dla kelnerów i dostawców.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Terminal płatniczy, czyli najbezpieczniejsze urządzenie stosowane w retailu, stanowi bazę dla aplikacji fiskalnej iPOS.

– Pierwotną funkcją terminala jest zapewnienie niezawodnego i bezpiecznego środowiska do realizacji transakcji kartami płatniczymi. Poprzez bezpieczeństwo rozumie się m.in. poufność danych, ich integralność oraz niezaprzeczalność. Wysokie standardy dotyczą zarówno oprogramowania jak i sprzętu – mówi Adam Tomaszewski, który w iPOS SA kieruje także działem R&D. – Wykorzystanie terminala płatniczego w połączeniu ze sprawdzonym oprogramowaniem fiskalnym z kas on-line sprawia, że iPOS pocket zapewnia poziom bezpieczeństwa znany z kas sprzętowych – dodaje Tomaszewski.

/Fintek.pl