Dwaj izraelscy inżynierowie stworzyli kieszonkową, bezprzewodową i szybką drukarkę o nazwie ZUta, dzięki której do wydrukowania treści wystarczy kartka papieru i płaskie podłoże. Produkt ma zostać wysłany do wspierających go na Kickstarterze jeszcze w grudniu bieżącego roku. – donosi serwis MamStartup.

Autorami projektu są studenci Jerusalem College of Technology – Matan Caspi i Tuvia Elbaum, którzy już w 2013 roku wpadli na pomysł stworzenia kieszonkowej drukarki, a rok później rozpoczęli zbieranie funduszy na crowdfundingowej platformie Kickstarter (jeżeli chcecie wesprzeć projekt, link do strony znajduje się w opisie).

Czytaj także: Google Pixel – nowa era smartfonów, ale na razie nie w Polsce.

Małe jest piękne? W tym przypadku na pewno.

Źródło: kickstarter.com

Źródło: kickstarter.com

Drukarka ma zaledwie 7,5 cm wysokości i 10 cm szerokości. Jej waga to mniej więcej 350 gram. Wygląda jak małe, podręczne pudełeczko.

Studenci, prawnicy, dziennikarze czy też przedsiębiorcy często muszą drukować kilka stron dziennie. Na uczelniach ustawiają się kolejki do punktu ksero, a na facebookowych grupach wtajemniczeni dzielą się informacjami, gdzie można najtaniej wydrukować, bądź skserować dokumenty.

Dzięki izraelskim naukowcom chociaż jeden z tych problemów zostanie rozwiązany. Projekt powstał już w 2014 roku, jednak z powodu problemów technicznych jego wypuszczenie na rynek nieco się opóźniło. Obecnie cena drukarki oscyluje w granicach 200-300 USD (800-1100 zł) – w przypadku przeznaczenia na Kickstarterze takich właśnie kwot, otrzymamy ZUtę.

Źródło: kickstarter.com

Źródło:
kickstarter.com

Czytaj także: Photon – czy polski robot podbije świat?

Jak to działa?

ZUtę wystarczy położyć na kartce umieszczonej na płaskim podłożu, połączyć się z nią za pomocą smartfona, tableta czy też laptopa i udostępnić jej plik, który chcemy wydrukować. Cały proces ma trwać maksymalnie kilkadziesiąt sekund , a bateria w urządzeniu zapewnia jej funkcjonowanie przez około godzinę.

Na spodzie ZUty jest wejście USB, służące do ładowania baterii oraz specjalna klapka, pod którą znajduje się miejsce na tusz. Urządzenie posiada również przełącznik do włączania i wyłączania. A co w przypadku, gdy drukujemy więcej niż jedną stronę? Może zapytać ktoś dociekliwy…Drukarka dojdzie do dołu kartki i zaczeka na podłożenie kolejnej. W momencie, gdy będziemy gotowi klikamy odpowiedni przycisk w aplikacji i ZUta kontynuuje pracę.

– Dzisiejsze drukarki to wielkie pudła, w których głowica przesuwa się z lewej strony do prawej, na ruszającej się kartce papieru. Zadaliśmy sobie więc pytanie – po co ta cała wielka obudowa? Wystarczy przecież umieścić głowicę na malutkich kółkach i pozwolić jej przemieszczać się po kartce. Proces drukowania jest ten sam co w wielkich urządzeniach.– można przeczytać w opisie produktu na Kickstarterze.

Projekt posiada wsparcie tak markowych serwisów jak Business Insider, Tech Crunch czy The Next Web. Kieszonkową drukarkę docenił również Microsoft, który zaprosił twórców na jedno ze swoich wydarzeń w Tel Avivie w 2014 roku. Był to publiczny debiut ZUty.

/RT