Partner serwisu Visa dla biznesu

Jak banki powinny podejść do tematu cyfrowej transformacji? [VIDEO]

Fintek
Fintek
#BankTech
Opublikowano: 10 marca 2020, 14:40 Aktualizacja: 10 marca 2020, 14:41

Cyfrowa transformacja to obowiązkowy krok dla banków. W dobie wciąż rosnącej popularności aplikacji mobilnych brak odpowiedniej infrastruktury cyfrowej sprawia, że dana instytucja pozostanie w tyle za konkurencją, a klienci będą rezygnowali z ich usług.

Jak banki powinny podejść do tematu cyfrowej transformacji? Jaką strategię warto przyjąć? Między innymi na te pytania odpowiedział nam Pierre Boulay, Head of CEE w firmie Backbase. Rozmowę przeprowadziliśmy w trakcie konferencji Poland & CEE Digital Finance Summit.

Klient jest najważniejszy

– Cyfrowa transformacja może zostać przeprowadzona na różne sposoby. Niektóre banki postanowiły unowocześnić swoje systemy legacy – krok po kroku. Inne zapominają o przestarzałych systemach i zaczynają rozwijać nowe produkty i usługi w oparciu o nową infrastrukturę. Myślę, że to właśnie ta druga strategia okaże się bardziej skuteczna. Niemniej jednak jest to bardzo trudne zadania dla banków, aby wykonać tak duży krok naprzód i zacząć wszystko od początku – komentuje Pierre Boulay.

To bardzo trudne zadanie dla banków – aby wykonać tak duży skok i zacząć wszystko od początku. Często są zbyt przyzwyczajone do swoich starych systemów, które już zbudowały i które działały przez wiele lat – wyjaśnia ekspert. W rozmowie poruszyliśmy także kwestię tego, jak banki powinny szukać równowagi pomiędzy zaspokojeniem oczekiwań klientów, a działaniem w zgodzie z własnymi systemami.

– Moim zdaniem banki powinny skupić się przede wszystkim na oczekiwaniach klientów. Nie można na siłę przyzwyczajać użytkowników do swojego modelu działania i wymuszać na nich zmiany swoich przyzwyczajeń. Przy podjęciu takiej próby banki zapewne straciłyby klientów (na przykład na rzecz fintechów). Trzeba dostosować swoje procesy do użytkowników – nawet wtedy jeśli oznacza to, że bank będzie musiał się pozbyć swojej technologii, albo zwolnić pracowników. W mojej ocenie należy podjąć tą trudną decyzję – wyjaśnia Pierre Boulay.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

jak-banki-powinny-podejsc-do-tematu-cyfrowej-transformacji-video