Postęp technologiczny w ostatnich latach przyśpieszył tak znacznie, że wielu ludzi po prostu nie może się w tym odnaleźć. Nowe pojęcia i usługi, a także nowe zagrożenia. Obok nich pojawiają się też mity. Najnowszy raport Fundacji Digital Poland „Nowoczesny Senior. Przewodnik po cyfrowym świecie”, opublikowany w ramach trwającego Festiwalu Cyfryzacji, to lektura, z którą powinien zapoznać się każdy – nie tylko senior.

Przewodnik dla seniorów
Kliknij, by wejść na stronę raportu

Co to jest Wi-Fi?

W raporcie Fundacji Digital Poland zaczynamy od podstaw, czyli wyjaśnienia tego czym jest Internet, co to jest adres internetowy i dlaczego… nie używamy w nich wielkich liter. Jak wygląda symbol Bluetooth oraz Wi-Fi oraz jakie są różnice pomiędzy telefonem na kartę czy Internetem na abonament, aż po instrukcję korzystania ze smartfona.

Brzmi banalnie, ale to dopiero rozgrzewka – potem przechodzimy do bardziej skomplikowanych spraw np. omówienie różnych systemów operacyjnych na komputerach i smartfonach, a także informacje o tym ile transferu danych potrzeba by korzystać z różnych aplikacji na smartfonie.

Wiesz ile Spotify zużywa danych w ciągu godziny słuchania muzyki? No właśnie. A jak Twój ojciec przeczyta ten poradnik to będzie wiedział więcej niż Ty. Wbrew pozorom to interesujący kontent nawet dla Millenialsów, którzy nie potrafią oderwać się od smartfona.

Bezpieczne hasło i bezpieczne zakupy online

W kolejnych rozdziałach znajdziemy praktyczny przewodnik po… Internecie. Gdzie szukać informacji sportowych, zdrowotnych, urzędowych po zakupy przez Internet. Nie brakuje też  porad o tym jak wystrzegać się oszustw, dbać o hasło oraz wyjaśnień czym jest np. phishing lub jak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w mediach społecznościowych.

Poradnik zawiera także wskazówki dotyczące zakupów online oraz bardzo popularnych ostatnio teleporad zdrowotnych. Ale Internet to też… pieniądze. Autorzy raportu sporo przestrzeni poświęcili metodom płatności, jak płacić kartą i co powinno wzbudzić czujność seniora gdy planuje dokonać zakupu w sieci.

Na koniec crème-de la crème, czyli rozdział o mitach m.in. o tym czy Wi-Fi lub 5G jest szkodliwe dla zdrowia. Wszystko wyjaśnione w merytorycznej i przystępnej formie.

Poradnik jest darmowy. Postępująca cyfryzacja musi przeciwdziałać wykluczeniu – nie po to digitalizujemy każdy aspekt życia, by pozostawiać na marginesie rewolucji osoby, dla których nowoczesne rozwiązania są największym ułatwieniem. Dlatego raport Fundacji Digital Poland to jedna z tych publikacji, którą bezsprzecznie warto polecić.

/Fintek.pl