Otwarta bankowość jest stosowana przede wszystkim przez firmy pożyczkowe, banki, spółki faktoringowe, czy podmioty oferujące leasing. Tego typu rozwiązania można jednak stosować także poza branżą finansową. Open banking z powodzeniem może być wykorzystywany w ubezpieczeniach, telekomunikacji, marketingu, czy na rynku wynajmu mieszkań.

Jak otwarta bankowość pomaga w walce w oszustami?

W rozmowie z Marcinem Lehamnem sporą część poświęciliśmy na temat walki z fraudami płatniczymi z wykorzystaniem otwartej bankowości. Jakie są przewagi PSD2 nad innymi formami uwierzytelniania, np. nad JPK-VAT czy przelewem weryfikacyjnym? W jakim stopniu PSD2 może w ogóle pomóc w walce z wyłudzeniami?

Chodzi tutaj między innymi o możliwość sprawdzenia, czy dany rachunek jest „żywym rachunkiem”, czyli takim, z którego faktycznie ktoś korzysta. Wgląd w historię transakcji może nam powiedzieć, czy potencjalny klient na co dzień wykonuje transakcje w sklepach spożywczych, w restauracjach, czy na stacji benzynowej.

Z Marcinem Lehmanem rozmawiał Rafał Tomaszewski, redaktor naczelny Fintek.pl. Materiał jest dostępny w wersji wideo na YouTube. Wersje audio można odsłuchać m.in. na Spotify i Soundcloud.

Pozostałe podcasty znajdziecie pod tym linkiem i w zakładce Fintek Extra.

Wersja audio:

Podcast na YouTube: