Rząd brytyjski i Kościół anglikański postanowili wspólnie zmienić dostępność Internetu w małych wsiach i miasteczkach w Wielkiej Brytanii. Zamierzają umieszczać nadajniki na wieżach kościelnych oraz instalować anteny satelitarne i  kable światłowodowe w budynkach kościelnych. Szacuje się, że już ponad 120 przypadków Internetu mobilnego świadczonych jest w parafiach w Wielkiej Brytanii. O sprawie informuje The Verge.

Czytaj także: Narodziny dziecka można już zgłosić przez Internet

Współpraca rządu i kościoła

Rząd liczy, że powstałe porozumienie zachęci jeszcze więcej parafii do wykorzystania swoich budynków w celu wspierania infrastruktury cyfrowej. Powstały programy wsparcia dla poszczególnych diecezji, które mają być podstawą tych zmian.

Nowoczesne myślenie kościoła pokazuje, że wiara to nie tylko uczęszczanie na msze, ale również wspieranie swojej parafii – także jeśli chodzi o rozwój cyfrowy. Dzięki programowi rozpocznie się walka z dwoma największymi problemami, przed którymi stoją obszary wiejskie w Anglii – izolacją i brakiem rozwoju. Dane wskazują, ze 66% kościołów w Anglii leży na obszarach wiejskich, a ich budownictwo może się znacznie przyczynić do rozwoju infrastruktury cyfrowej.

Czytaj także: Startuje nowy serwis Idea Banku. Czy to koniec papierowych faktur?

Naprzeciw technologii

Współpracę kościoła z nowoczesnymi technologiami zauważamy też na innych płaszczyznach. W zeszłe lato 40 kościołów anglikańskich zostało wyposażone w przenośne terminale. Miało to ułatwić życie wiernym – szczególnie młodym osobom, które nie zawsze noszą przy sobie gotówkę, a chcą zapłacić kartą lub telefonem. W najbliższym roku taki system „dawania na tacę” ma pojawić się we wszystkich diecezjach.

Czy kościół powinien iść w tym kierunku? Starsze pokolenie podchodzi do zagadnienia sceptycznie – dla nich kościół wciąż kojarzy się tylko z pójściem na mszę i modlitwą. Dla młodych osób z pewnością takie podejście jest dużym ułatwieniem. Znajdują oni coraz to nowsze „zastosowania” dla swoich parafii, co przyciąga do nich rzeszę młodzieży. Kościoły w Polsce powinny pójść za tym przykładem.

Czytaj także: Jak przedsiębiorcy z Europy finansują swoje biznesy?