Między innymi na ten temat porozmawialiśmy z Joaną van den Brink-Quintanilha, która zajmuje stanowisko vice president principal analyst w Forrester. Rozmowa odbyła się w trakcie konferencji Poland & CEE Digital Finance Summit.

Czym jest lojalność w XXI wieku?

– Są różne rodzaje lojalności klientów. Może to być po prostu przywiązanie do marki, przez które użytkownik zostaje przy danej firmie. Może to być także lojalność, przez którą klient zaczyna bardziej aktywnie korzystać z usług danej spółki. I wreszcie może ty być również lojalność, w ramach której użytkownik będzie polecał usługi danej marki swoim znajomym, de facto ją reklamując – mówi Joana van den Brink-Quintanilha, vice president principal analyst w Forrester.

Zdaniem przedstawicielki Forrester to odpowiednio tworzone customer experience odgrywa kluczową rolę w budowaniu lojalności klientów – także w sektorze FinTech. W takim razie jak skutecznie dbać o doświadczenia użytkowników?

– Jako klienci wciąż się zmieniamy. Zwiększają się nasze oczekiwania i wymagania. W Forrester widzimy, że użytkownicy oczekują iż będą traktowani indywidualnie – klienci chcą aby firmy rozumiały ich potrzeby. Jakość customer experience musi być zatem budowana wokół indywidualnych potrzeb klienta. W ten sposób marki mogą naprawdę skutecznie kształtować lojalność swoich użytkowników – dodaje Joana van den Brink-Quintanilha.