Między innymi o tym opowiedziała nam Kam Chana, senior digital strategist w Temenos. Rozmowa odbyła się w trakcie konferencji Poland & CEE Digital Finance Summit.

Sztuczna inteligencja w sektorze bankowym

– Wdrożenia z zakresu sztucznej inteligencji można rozpocząć w wielu obszarach. Moim zdaniem należy zacząć od tego co stanowi największą wartość dla klienta – a to już bank musi ocenić samodzielnie. W swojej prezentacji mówiłam o czterech obszarach wdrożeń: optymalizacja systemów, tak by działały sprawniej i lepiej obsługiwały klientów, sprawienie aby oferta była lepiej dopasowana do użytkownika, poprawa customer experience w zakresie obsługi bankowych systemów, a także tworzenie nowych produktów w oparciu o sztuczną inteligencję – mówi Kam Chana, senior digital strategist w Temenos.

Pojawia się także pytanie w jaki sposób w tej nowej rzeczywistości mają się odnaleźć pracownicy? Czy w sektorze bankowym, w którym rozwój sztucznej inteligencji jest coraz szybszy znajdzie się jeszcze miejsce dla człowieka?

– Ludzie mają ogromną rolę w rozwoju sztucznej inteligencji. W Temnos wierzymy, że wraz z pojawianiem się nowych technologii ludzie i AI powinni współpracować – tak aby mógł powstać produkt kompletny. Ludzka wiedza i doświadczenie w połączeniu z algorytmami sztucznej inteligencji pozwalają osiągnąć naprawdę dobre rezultaty – dodaje Kam Chana.