Jutro Medical to polski startup, który oferuje pacjentom połączenie zdalnych konsultacji w aplikacji mobilnej z nowoczesną przychodnią, w której mogą odbyć wizytę lekarską lub badania. Dzięki temu pacjenci mogą odbyć konsultacje lekarskie i uzyskać e-skierowania, e-zwolnienia i e-recepty bezpośrednio w aplikacji mobilnej, a w razie konieczności odbyć wizytę w placówce, wykorzystującej najnowsze technologie diagnostyczne.

Świadczenia w ramach NFZ

W Polsce Jutro Medical oferuje świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przychodnia jest więc dostępna dla wszystkich pacjentów objętych państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym, bez konieczności opłacania dodatkowych abonamentów.

Firma została założony przez Adama Janczewskiego, który wcześniej zbudował m.in. aplikację SaveMyTime, pozwalającą na rejestrowanie czasu poświęcanego na poszczególne zadania i eliminację złych nawyków, którą pobrało ponad 600 tys. użytkowników. Pomysł na Jutro Medical opracował na bazie własnych doświadczeń z ochroną zdrowia i lekarzy oraz pracowników medycznych przytłoczonych biurokracją.

Właśnie dlatego Jutro Medical automatyzuje pracę lekarzy w zakresie wypełniania dokumentacji medycznej, a także m.in. wystawiania recept. Dzięki temu odzyskują oni znaczącą część czasu traconego na biurokrację i mogą w dużo większym stopniu poświęcić go pacjentom. Jutro Medical usprawnia także komunikację pacjentów z lekarzami, dając dostęp do przychodni w smartfonie.

Własna przychodnia Jutro Medical

W lipcu 2020 Jutro Medical uruchomiło własną przychodnię, zlokalizowaną w Warszawie. Od jej uruchomienia pacjenci odbyli ponad 30 tys. konsultacji, których średnia ocen wynosi 4,5/5. Aż 30% nowych pacjentów zapisuje się do Jutro Medical z polecenia.

Teraz Jutro Medical pozyskało na swój dalszy rozwój 27 mln PLN od inwestorów. Rundzie seed przewodził polski fundusz Inovo Venture Partners, a wzięły w niej udział także niemiecki Rheingau Founders, polski Market One Capital i aniołowie biznesu. Inwestorzy, którzy wzięli udział w najnowszej rundzie, wsparli już wcześniej Jutro Medical w rundzie pre-seed, w której startup otrzymał 6,2 mln PLN.

– Adam i zespół Jutro Medical budują system opieki zdrowotnej przyszłości, w którym, dzięki wykorzystaniu technologii, procesy przebiegają sprawniej, a lekarze mogą poświęcić więcej uwagi pacjentom. Dzięki temu podejściu przechodzimy od reaktywnej do prawdziwie proaktywnej ochrony zdrowia. Podczas ostatnich kilku miesięcy, kiedy z jednej strony coraz bardziej intensywnie współpracowaliśmy z Adamem, a z drugiej, sami dołączyliśmy do Jutro Medical jako pacjenci, jeszcze bardziej doceniliśmy wizję i działania całego zespołu – mówi Michał Rokosz, partner w Inovo Venture Partners.

Jutro Medical planuje też otwarcie placówek w kolejnych miastach, w których także będzie oferować połączenie opieki medycznej online z konsultacjami i badaniami na miejscu. Firma planuje uruchomić pierwszą w Polsce przychodnię obsługującą pacjentów na NFZ przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Przyszłość opieki zdrowotnej

– Pandemia COVID-19 dała nam wgląd w to, jak może i jak powinna wyglądać przyszłość opieki zdrowotnej. Dzięki kontroli nad wszystkim etapami podstawowej opieki medycznej, Jutro Medical i jego zespoły medyczne mogą wprowadzać innowacje w czasie rzeczywistym, udostępniając je na bieżąco pacjentom. Wprowadzenie zwinnego i wyjątkowo efektywnego modelu pracy do branży, która znana jest raczej ze spowolnionego czasu reakcji, to zupełnie nowa jakość – mówi Johann Reich, partner w Rheingau Founders.

Jutro Medical zamierza też zwiększyć swoje zespoły medyczne, produktowe i operacyjne. Spółka planuje zatrudnić lekarzy, pielęgniarki, asystentów medycznych, a także m.in. deweloperów, product designerów i product managerów.

– Tempo, w jakim po wybuchu pandemii przestawiliśmy się na telemedycynę, zmieniło całkowicie sposób, w jaki korzystamy z opieki medycznej. Pacjenci przejęli inicjatywę i chcą mieć dużo większą kontrolę nad własnym zdrowiem. Naszą misją nie jest tylko zapewnienie pacjentom właściwego leczenia na czas, ale profilaktyka i pomoc w wykrywaniu potencjalnych zagrożeń, zanim staną się palącymi problemami. Tworzymy opiekę zdrowotną przyszłości– mówi Adam Janczewski, założyciel i CEO Jutro Medical.