System Dokumenty Zastrzeżone to należąca do Związku Banków Polskich baza skradzionych i zgubionych dokumentów. Ma ona chronić przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Dane z systemu trafiają do wszystkich banków, operatorów telekomunikacyjnych i innych firm korzystających z bazy.

Polacy coraz chętniej zastrzegają zgubione dokumenty

– W badanym kwartale odnotowano 1.888 prób wyłudzeń – to najwyższy wynik od niemal czterech lat – patrząc tylko na rok 2020 z kwartału na kwartał widać tendencję wzrostową. Za wcześnie jednak na wyciąganie daleko idących wniosków, ale na pewno będziemy sytuację obserwować. Warto podkreślić, że od 2008 roku system Dokumenty Zastrzeżone zablokował blisko 90 tys.takich przypadków na łączna kwotę 4,9 miliarda złotych – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Na początku Polacy zastrzegali jedynie 83 tys. dokumentów rocznie –dziś jest to już poziom 182 tys. Jednocześnie według danych Policji regularnie maleje liczba przestępstw związanych z posługiwaniem się dokumentami innej osoby – czytamy w komunikacie.

Związek Banków Polskich –wspólnie z Policją i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji –rekomendują, aby zawsze w sytuacji utraty dokumentów tożsamości jak najszybciej zastrzec je w banku –także, gdy dokumenty utraci osoba, która nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług bankowych.