– Grupa BNP Paribas wspólnie z Bankiem BGŻ BNP Paribas S.A. (Bank) zawarły umowę nabycia części działalności Raiffeisen Bank Polska S.A. (RBPL). Nabywana część działalności obejmuje podstawową działalność bankową RBPL z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych oraz kilku innych aktywów – czytamy w dzisiejszym komunikacie.

BGŻ BNP Paribas połączy siły z Raiffeisen Polbankiem

O potencjalnym przejęciu pisaliśmy na Fintek.pl kilka dni temu. Wtedy sprawę nagłośnił Reuters. Natomiast pierwsze doniesienie zapowiadające transakcje pojawiły się jeszcze w zeszłym roku. Skąd taka decyzja Raiffeisena? Chodzi między innymi o konflikt z Komisją Nadzoru Finansowego i problemami z generowaniem zysków na terenie Polski. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Szykuje się kolejne duże przejęcie na polskim rynku bankowym.

– Transakcja zostanie przeprowadzona w drodze podziału RBPL przez wydzielenie i przejęcie wydzielonej działalności podstawowej przez Bank. Zakończenie transakcji planowane jest w IV kwartale 2018 r., pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych i regulacyjnych – podaje BGŻ BNP Paribas w dzisiejszym komunikacie.

Dzięki temu przejęciu BGŻ BNP Paribas zbliży się do ING Banku Śląskiego na liście banków z najwyższymi aktywami, które działają w Polsce. Po konsolidacji powstanie bank z aktywami o wartości 103 miliardów złotych.

– Wierzę, że ta transakcja wzmocni naszą pozycję wśród największych banków w Polsce i przybliży nas do pierwszej piątki. Cieszymy się, że staniemy się aktywnym uczestnikiem konsolidacji polskiego sektora bankowego. Jest to dla nas szansa, by stworzyć Bank większy, zyskowniejszy i efektywniejszy, który w pełni będzie odpowiadał rosnącym potrzebom naszych klientów – powiedział Przemysław Gdański, kierujący pracami Zarządu Banku BGŻ BNP Paribas.

Raiffeisen Polbank i BGŻ BNP Paribas dysponują komplementarnymi sieciami placówek. Połączona instytucja będzie równomiernie obecna zarówno w dużych miastach, jak i w średnich i mniejszych miejscowościach. Połączone jednostki IT nadal będą zlokalizowane w Warszawie i Krakowie, a struktury operacyjne pozostaną w Krakowie i Rudzie Śląskiej.

BGŻ BNP Paribas/RT