Harmony OS ma być udostępnione już 2 czerwca 2021 roku. Huawei zapowiada, że jego system pozwoli spółce powrócić na pozycję lidera na rynku smartfonów, chociaż nie będzie to łatwe. Chiński gigant pracował nad własnym OS od czasu słynnego „banu Google” – w 2019 roku administracja Donalda Trumpa doprowadziła do wyłączenia dostępu dla Huawei do kluczowych amerykańskich technologii, w tym właśnie do Google Mobile Services. Od tamtego momentu smartfony Huawei mocno straciły na atrakcyjności.

Huawei chce odzyskać pozycję

Obecnie Huawei wg Gartnera zajmuje 5. miejsce wśród producentów smartfonów – za Apple, Samsungiem, Xiaomi i OPPO (dane za IV kw. 2020 roku). Chińskie Xiaomi i OPPO zachowały dostęp do Google Mobile Services. Rynek smartfonów mocno oberwał w czasie pandemii – w tym czasie sprzedaż globalnie spadła o 12,5% – w sumie sprzedano łącznie ok. 1,3 mld smartfonów wobec 1,5 mld w 2019 roku. 

W okresie lockdownów i niepewnych dochodów konsumentów sprzedaż nowych smartfonów spadała, gdyż klienci po prostu odkładali wymianę urządzeń na lepsze czasy. Huawei znalazł się zatem w podwójnie niekorzystnej sytuacji – spadku sprzedaży wywołanego pandemią i obniżenia atrakcyjności urządzeń poprzez brak dostępu do kluczowych usług oferowanych przez Google. W międzyczasie gigant mocno zainwestował w swój sklep o nazwie Huawei App Gallery – coraz więcej fintechów i banków wypuszcza aplikacje tworzone z myślą o użytkownikach urządzeń Huawei. 

Czy Harmony OS odniesie sukces? Trudno będzie dogonić Androida i iOS – to pewne. Kluczowe jest zapewnienie dostępu do softu, z którego chcą korzystać użytkownicy, ale ci – co obecnie staje się powszechniejszym trendem – coraz częściej zaczynają zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale też np. na kwestie ochrony prywatności. Słowem – rynek jest w fazie zmian, siła Google jest wielka, ale to konsument finalnie i niezmiennie decyduje o sukcesie. O tym jak trudno jest utrzymać się na wysokich pozycjach świadczyć mogą nie tylko kłopoty Huawei, ale chociażby niedawna decyzja LG o wycofaniu się z produkcji smartfonów.