– Ponieważ my wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy, i nie jest celem polityki bogacenie się polityków, wobec tego podjęliśmy pewne decyzje – przekonuje Jarosław Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej, po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS.

Kaczyński konferencja

Obniżka uposażeń poselskich

Dodatkowo lider PiS poinformował, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, postanowili przekazać swoje nagrody na cele społeczne – do Caritas. Ma to nastąpić do połowy maja. Kaczyński dodał, że jeśli ktoś nie poprze rozwiązań dotyczących obniżenia pensji polityków, straci szansę na miejsce na liście wyborczej.

Jarosław Kaczyński zapewnił, że zmiany w wynagrodzeniach zostaną wprowadzone najpóźniej przed następnym posiedzeniem Sejmu. Cały proces ma się zamknąć w ciągu dwóch miesięcy.

Przewodniczący PiS wspomniał również, że chce wprowadzić limity wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, marszałków, starostów i ich zastępców. Poinformował, że zniesione zostaną „wszelkie dodatkowe, poza pensją, świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek Skarbu Państwa”.

Wbrew pozorom jest to bardzo ważna deklaracja dla wszystkich – może mieć to kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości stanowienia prawa i sprawowania władzy, ale także zarządzania spółkami Skarbu Państwa (niektóre z nich mają ambicje fintechowe).