15 listopada 2018, 10:00:III Edycja Kongresu 590 - Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego - G2A Arena Jasionka 954 36-002 Rzeszów, Polska

Kamień milowy w historii motoryzacji. Tesla warta więcej od Forda

Żyjemy w ciekawych czasach… Firma, która wyprodukowała niespełna 80 tysięcy samochodów, jest warta więcej od tej, która wyprodukowała ich około 6,7 mln. Tak, Tesla właśnie wyprzedziła drugiego największego producenta samochodów w USA – Forda.

Wyprzedziła pod względem wartości rynkowej. Zgodnie z danymi serwisu Bloomberg Tesla wyceniana jest na 47,8 mld USD, a Ford 45,1 mld USD. Tak oto jesteśmy świadkami końca pewnej ery…

Tesla wart więcej od Forda. Wykres Bloomberg
Pojawienie się pierwszego automobilu od Forda w 1903 roku było początkiem wielkiej ery motoryzacji. Samochody napędzane benzyną przyczyniły się do wzrostu potęgi ekonomicznej USA. Teraz producent aut elektrycznych – Tesla, wyprzedził pioniera aut spalinowych. Kamień milowy w dziejach motoryzacji? Wszystko na to wskazuje.

Oczywiście nie ma co przypisywać zbyt wielkiej wagi to takiej różnicy w wycenie wartości spółek. Rzecz wygląda podobnie, jak w przypadku momentu, gdy Bitcoin stał się wart więcej niż złoto. Oba wydarzenia mają znaczenie głównie symboliczne.

Nie wszyscy są wyznawcami Elona Muska, ale fakt jest taki, że kiedyś niemal wszyscy chcieli jeździć Porsche lub Ferrari, a teraz wszyscy chcą jeździć Teslą.

Czytaj także: Czym są napędzane elektryczne samochody?

Jak Tesla wyprzedziła Forda?

Analitycy wskazują na Model 3 – czyli nowy samochód od Tesli. Model 3 ma zadebiutować już w przyszłym roku, a jego cena to zaledwie 35 tysięcy USD ( około 135 tysiące złotych). To naprawdę mało przy kosztach poprzednich modeli, ponieważ do tej pory najtańsze auto od Tesli kosztowało około 68 tysięcy USD, czyli 265 tysięcy złotych.

To właśnie prezentacja Modelu 3 miała podbić akcje firmy Muska. Przedsiębiorstwo chce produkować rocznie 500 tysięcy aut już od 2018 roku. Prawda jest jednak taka, że Tesla to po prostu coś więcej niż producent samochodów.

Po przejęciu innej firmy Elona Muska – Solar City, Tesla jeszcze bardziej zasygnalizowała, że jej misją jest promowanie wdrażania energii elektrycznej do ludzkiego życia. Firma produkuje samochody i akumulatory elektryczne, ale również zajmuje się instalacją paneli słonecznych na dachach wieżowców i gospodarstw domowych.

Nie bez znaczenia jest też charyzmatyczny właściciel. Elon Musk od dawna działa na rzecz lepszego świata. Poza Teslą jest przecież właścicielem SpaceX, które do 2024 roku chce wysłać na Marsa pierwszych ludzi.

Ostatnio Musk zaangażował się również w działalność firmy Neuralink, której celem ma być połączenie ludzkiego mózgu z komputerem. Zdaniem Elona tylko dzięki temu będziemy w stanie bronić się przed postępem sztucznej inteligencji.

Patrząc na sprawę z szerszej perspektywy wcale nie powinna nas dziwić tak wysoka wycena wartości Tesli. Pomimo tego, że w ostatnich 5 latach firma zanotowała straty rzędu 2,3 mld USD. Liczy się przyszłość, a ona należy zapewne do Elona Muska.

/Rafał Tomaszewski