Ostatnio pisaliśmy o startupie Tred, który oferuje kartę płatniczą z materiału z recyklingu, a dzięki aplikacji pozwala obliczyć, jaki ślad węglowy mają nasze zakupy, startupie Tree Card, który oferuje drewniane karty i o metalowych kartach od Bunq. Tym razem przedstawimy ekologiczne sposoby płatności oferowane przez polskie banki.

Karty płatnicze z ekotworzywa

Bank Credit Agricole wprowadził do swojej oferty kartę z ekotworzywa. Każdy, kto do końca lipca otworzy „Konto dla Ciebie” otrzyma bezpłatnie taką kartę. Karta jest wykonana ze specjalnego tworzywa opatentowanego przez Austria Card, które w odpowiednich warunkach może rozłożyć się w kilkanaście tygodni.

– W nowej karcie zastosowaliśmy specjalny dodatek, który przyciąga mikroorganizmy. Kolonizują się one na tworzywie i poprzez wydzielane enzymy doprowadzają do jego rozkładu na cząsteczki organiczne – tłumaczy Alicja Zimek, Board Member, Austria Card Poland.

Bank Millenium oferuje kartę kredytową WWF Millenium Mastercard. Karta jest wykonana ze specjalnego materiału PETG poliester, który jest biodegradowalny. Płacąc kartą użytkownik wspiera również fundację WWF Polska. Millenium Bank przekazuje na WWF połowę opłaty miesięcznej za kartę w pierwszym roku jej użytkowania oraz część każdej transakcji bezgotówkowej wykonanej kartą. Bank ogranicza także zużycie papieru m.in. wprowadzając Autoryzację Mobilną niektórych dokumentów.

Na przełomie czerwca i lipca klienci Santander Bank otrzymają pierwsze karty płatnicze z przyjaznego środowisku tworzywa. Do 2025 r., wszystkie karty debetowe, kredytowe oraz pre-paid w krajach europejskich, w których działa Grupa Santander, będą produkowane z materiałów zrównoważonych, takich jak PVC z recyclingu czy tych powstałych na bazie kukurydzy. Grupa Santander ograniczy również liczbę kart dostępnych w ofercie o ponad 30%.

– Poprzez wprowadzenie kart przyjaznych środowisku ograniczamy emisję dwutlenku węgla i działamy na rzecz osiągnięcia neutralności węglowej – mówi António Simões, szef regionalny na Europę w Grupie Santander. 

– Dzięki produkcji kart z materiałów zrównoważonych wkrótce będziemy w stanie jako grupa zredukować emisję o kolejne 1000 ton rocznie – dodaje Michał Gajewski, CEO Santander Bank Polska

Ograniczenie plastikowych kart

W GetinNoble Bank istnieje możliwość zrezygnowania całkowicie z plastikowej karty i wygenerowania zamiast niej wirtualnej karty i płacenia za pomocą telefonu, Google Pay albo Apple Pay.

Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje PKO Bank Polski. Klienci największego polskiego banku mogą płacić za pomocą zegarka lub telefonu, bez potrzeby używania fizycznej karty. Jak na razie bank wydłuża również termin ważności wybranych kart, żeby tym samym ograniczyć produkcję kart plastikowych.

Wpłaty na fundacje i ekologiczne nagrody

Alior Bank wprowadził przy współpracy z Mastercard nową kategorię nagród w programie Bezcenne Chwile – #EKO. Klienci Alior Banku mogą wymieniać zgromadzone punkty na nagrody w kategorii #EKO – przekazywać swoje punkty na cele charytatywne, wspomagać fundacje oraz np. nabyć ekologiczny bidon, elektryczną hulajnogę i wiele innych atrakcyjnych ekologicznych nagród. Podobnie jak inne banki, Alior stara się też ograniczyć zużycie papieru. 

BOŚ posiada w ofercie karty płatnicze z wizerunkami objętych w Polsce całkowitą ochroną gatunkową zwierząt. Współpracuje również z Polskim Parkiem Narodowym, wspierając go finansowo w prowadzonych przez niego działaniach na rzecz chorych i porzuconych zwierząt w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt. Od każdej wydanej karty przekazuje 5 zł na rzecz ośrodka.

Dbanie o środowisko z ekologicznymi kartami nie wymaga dodatkowego wysiłku, a może przynieść korzyści zarówno dla planety, jak i środowiska.