e-TOLL jest jedynym system do wnoszenia opłaty elektronicznej dla kierowców samochodów ciężarowych oraz opłaty za przejazd autostradami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica przez użytkowników pojazdów lekkich. To też dwie rządowe aplikacje, które można pobrać w sklepach Google Play oraz w AppStore.

Bilet na przejazd autostradą w aplikacji e-TOLL PL BILET

e-TOLL PL BILET przeznaczona jest do zakupu e-biletu autostradowego przez kierowców pojazdów lekkich. Z kolei e-TOLL PL jest bezpłatną alternatywą dla urządzeń OBU/ZSL i została przygotowana głównie z myślą o użytkownikach pojazdów ciężkich – wyjaśnia resort finansów.

Od 1 grudnia na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 zniknęły bramki, a przejazd można opłacać na kilka sposobów – w rządowych aplikacjach wskazanych powyżej, w aplikacjach zewnętrznych dostawców typu Autopay, Spark, czy mPay, oraz kupując papierowy bilet np. na stacjach benzynowych. W przypadku, gdy kierowca nie zakupi biletu grozi mu kara w wysokości 500 złotych.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że e-TOLL PL BILET umożliwia opłacanie przejazdu samochodu osobowego po płatnych odcinkach A2 i A4 bez konieczności rejestracji i przesyłania danych geolokalizacyjnych w systemie e-TOLL. Lokalizacji kierowców nie śledzi także aplikacja Spark, w której funkcja płatności za autostrady jest już dostępna na systemach iOS i Android. Więcej o tym co oferuje fintech Spark można przeczytać w podlinkowanym tekście.

Lokalizację kierowców wykorzystuje z kolei aplikacja Autopay. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań do opłacania przejazdów autostradą. Twórcą systemu jest fintech Blue Media.