Partner serwisu Visa dla biznesu

Klienci nie mają wątpliwości. Nowy iPhone jest za drogi

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#iPhone
Opublikowano: 3 stycznia 2019, 14:11 Aktualizacja: 2 września 2019, 11:13

Spodziewane przychody Apple w I kwartale fiskalnym 2019 mają wynieść 84 mld dolarów. To o 9 mld USD mniej niż zakładano. Rozczarowanie jest tak duże, że Tim Cook postanowił napisać list do inwestorów. Powodem kłopotów Apple jest słaba sprzedaż najnowszych modeli iPhone’ów.

Klienci nie mają wątpliwości. Nowy iPhone jest za drogi

Firma z Cupertino opublikuje wyniki za pierwszy kwartał fiskalny 2019 dopiero 29 stycznia bieżącego roku, jednak już teraz Tim Cook postanowił przygotować akcjonariuszy na najgorsze. To duża sprawa – po raz ostatni Apple tak bardzo rozminęło się z prognozami ponad 10 lat temu. List Tima Cook można znaleźć tutaj.

Apple ma problemy, ale nie w Polsce

Szef Apple zwraca uwagę, że wpływ na gorsze wyniki mogą mieć kłopoty spółki w Chinach. Fakty są jednak takie, że sprzedaż iPhone’ów spada w skali całego świata. Po co wydawać 1000 dolarów na nowy telefon, skoro stary działa bez zarzutu? Szczególnie, że do końca 2018 roku można było wymieniać baterie w iPhone’ach za zaledwie 29 USD….

sprawdź ofertę apple

Potwierdza to sam Tim Cook, który mówi, że spadki mogą wynikać z tego, że wielu klientów korzystało z tańszej wymiany baterii, a ponad to ceny poszły do góry ze względu na wzmocnienie się amerykańskiego dolara. Najnowsze iPhone’y XS, XS Max i XR nie sprzedają się tak dobrze jak poprzednie generacje.

Szef Apple wspomniał także co nieco o pozytywach. Wśród nich wymienił rekordową sprzedaż iPhone’ów na takich rynkach jak Polska, Meksyk, Wietnam, czy Malezja. W skali globu dobrze sprzedają się także Apple Watche i AirPody, które odpowiadają za wzrost przychodów ze źródeł innych niż same iPhone’y – wzrost ma wynieść 19%. Skoczyła także sprzedaż urządzeń ubieralnych (50%), a przychody z takich usług jak Apple Music, czy Apple Pay wciąż pozostają na solidnym poziomie.

Nowe iPhone’y pod lupą

Nie zmienia to faktu, że firma z Cupertino ma problem. Jeżeli Apple nie będzie w stanie przekonać klientów do wymiany starszych iPhone’ów na nowsze modele, albo przeciągnąć użytkowników Androida na iOS-a, to spadające przychody staną się prawdziwym bólem głowy. W takim wypadku wzrastająca sprzedaż wearables i innych usług nie wystarczy do załagodzenia sytuacji. Między innymi ze względu na słabą sprzedaż nowej generacji iPhone’ów, Apple musiało oddać żółtą koszulkę lidera dla najcenniejszej firmy świata w ręce Microsoftu.

Oczywiście przychody na poziomie 84 mld USD to i tak świetny wynik, który zawstydza większość firm. Niemniej Apple zdaje sobie sprawę ze swoich problemów. W rozmowie z CNBC Tim Cook mówił o planach firmy na zachęcanie użytkowników do kupowania nowych iPhone’ów – oferując różnego rodzaju rabaty. Złośliwi mogą powiedzieć, że wystarczy obniżyć ceny smartfonów, a sprzedaż od razu wzrośnie… Ale my nie jesteśmy złośliwi.

PRZEJDŹ DO SKLEPU APPLE I CIESZ SIĘ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI SPRZĘTEM


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

klienci-nie-maja-watpliwosci-nowy-iphone-jest-za-drogi