Partner serwisu Visa dla biznesu

Klienci nie mają wątpliwości. Nowy iPhone jest za drogi

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#iPhone
Opublikowano: 3 stycznia 2019, 14:11 Aktualizacja: 2 września 2019, 11:13

Spodziewane przychody Apple w I kwartale fiskalnym 2019 mają wynieść 84 mld dolarów. To o 9 mld USD mniej niż zakładano. Rozczarowanie jest tak duże, że Tim Cook postanowił napisać list do inwestorów. Powodem kłopotów Apple jest słaba sprzedaż najnowszych modeli iPhone’ów.

Firma z Cupertino opublikuje wyniki za pierwszy kwartał fiskalny 2019 dopiero 29 stycznia bieżącego roku, jednak już teraz Tim Cook postanowił przygotować akcjonariuszy na najgorsze. To duża sprawa – po raz ostatni Apple tak bardzo rozminęło się z prognozami ponad 10 lat temu. List Tima Cook można znaleźć tutaj.

Apple ma problemy, ale nie w Polsce

Szef Apple zwraca uwagę, że wpływ na gorsze wyniki mogą mieć kłopoty spółki w Chinach. Fakty są jednak takie, że sprzedaż iPhone’ów spada w skali całego świata. Po co wydawać 1000 dolarów na nowy telefon, skoro stary działa bez zarzutu? Szczególnie, że do końca 2018 roku można było wymieniać baterie w iPhone’ach za zaledwie 29 USD….

sprawdź ofertę apple

Potwierdza to sam Tim Cook, który mówi, że spadki mogą wynikać z tego, że wielu klientów korzystało z tańszej wymiany baterii, a ponad to ceny poszły do góry ze względu na wzmocnienie się amerykańskiego dolara. Najnowsze iPhone’y XS, XS Max i XR nie sprzedają się tak dobrze jak poprzednie generacje.

Szef Apple wspomniał także co nieco o pozytywach. Wśród nich wymienił rekordową sprzedaż iPhone’ów na takich rynkach jak Polska, Meksyk, Wietnam, czy Malezja. W skali globu dobrze sprzedają się także Apple Watche i AirPody, które odpowiadają za wzrost przychodów ze źródeł innych niż same iPhone’y – wzrost ma wynieść 19%. Skoczyła także sprzedaż urządzeń ubieralnych (50%), a przychody z takich usług jak Apple Music, czy Apple Pay wciąż pozostają na solidnym poziomie.

Nowe iPhone’y pod lupą

Nie zmienia to faktu, że firma z Cupertino ma problem. Jeżeli Apple nie będzie w stanie przekonać klientów do wymiany starszych iPhone’ów na nowsze modele, albo przeciągnąć użytkowników Androida na iOS-a, to spadające przychody staną się prawdziwym bólem głowy. W takim wypadku wzrastająca sprzedaż wearables i innych usług nie wystarczy do załagodzenia sytuacji. Między innymi ze względu na słabą sprzedaż nowej generacji iPhone’ów, Apple musiało oddać żółtą koszulkę lidera dla najcenniejszej firmy świata w ręce Microsoftu.

Oczywiście przychody na poziomie 84 mld USD to i tak świetny wynik, który zawstydza większość firm. Niemniej Apple zdaje sobie sprawę ze swoich problemów. W rozmowie z CNBC Tim Cook mówił o planach firmy na zachęcanie użytkowników do kupowania nowych iPhone’ów – oferując różnego rodzaju rabaty. Złośliwi mogą powiedzieć, że wystarczy obniżyć ceny smartfonów, a sprzedaż od razu wzrośnie… Ale my nie jesteśmy złośliwi.

PRZEJDŹ DO SKLEPU APPLE I CIESZ SIĘ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI SPRZĘTEM


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

klienci-nie-maja-watpliwosci-nowy-iphone-jest-za-drogi