31 maja 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Bank SA z Getin Noble Bank SA , przez przeniesienie całego majątku Getin Noble Bank SA na Idea Bank SA. Idea Bank miał być bankiem przejmującym, a Getin Noble Bank tym przejmowanym.

Podstawą do odmowy był brak uzupełnienia przez przez Wnioskodawców materiału dowodowego w sprawie w pełnym zakresie żądanym przez organ nadzoru oraz w związku ze stwierdzeniem przesłanek określonych w art. 124 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, który obliguje KNF do odmowy wydania zezwolenia na połączenie banków w przypadku występowania choćby jednej z określonych w nim przesłanek negatywnych, tj.: w wypadku, jeżeli połączenie:

  • prowadziłoby do naruszenia przepisów prawa,
  • prowadziłoby do naruszenia interesów klientów banku biorącego udział w połączeniu lub
    zagrażałoby bezpieczeństwu środków gromadzonych w tym banku.

W prowadzonym postępowaniu, pomimo ponawianych wezwań KNF i ciążącego na Wnioskodawcach w tym zakresie obowiązku, nie uzupełnili oni materiału dowodowego w pełnym zakresie żądanym przez organ nadzoru, w szczególności:

  • nie przedstawili KNF kluczowych dla postępowania zaktualizowanych danych i projekcji finansowych dla Banku powstałego w wyniku połączenia („Połączony Bank”),
  • nie wykazali spełnienia przez Połączony Bank wymogów kapitałowych wynikających z przepisów prawa.

KNF wziął pod uwagę przekazywane w ostatniej fazie postępowania informacje na temat przebiegu procesu pozyskania inwestora, z których wynika, że dotychczas nie zostały złożone żadne wiążące oferty ze strony potencjalnych inwestorów uczestniczących w tym procesie.

Wg komunikacie KNF czytamy, że uzasadnione wątpliwości budzi wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie Połączonego Banku, a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych. Powyższe, w ocenie KNF, podważa zasadność samego procesu łączenia Getin Noble Bank SA z Idea Bank SA, opartego przede wszystkim na założeniu dokapitalizowania Połączonego Banku przez nowego inwestora.

– Zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez organ nadzoru, uwzględniającymi aktualną sytuację Wnioskodawców, brak realizacji powyższego założenia, tj. dokapitalizowania Połączonego Banku bezpośrednio po połączeniu, skutkowałby niedoborem kapitału do minimum regulacyjnego uwzględniającego wymóg połączonego bufora i stanowiłby o naruszeniu wymogów kapitałowych określonych w przepisach prawa, jak również o długoterminowym utrzymywaniu nierozwiązanych problemów oraz ryzyk dla Połączonego Banku oraz dla bezpieczeństwa gromadzonych w nim depozytów. Powyższe, zgodnie z normą prawną określoną w art. 124 ust. 2 pr. bank., sprzeciwia się wydaniu przez KNF zezwolenia na połączenie, o które wniosły Idea Bank SA oraz Getin Noble Bank SA – czytamy w komunikacie KNF.

Strategiczne zmiany

Idea Bank dzień wcześniej (30 maja) opublikował komunikat o rozpoczęciu procesu głębokiej przebudowy, która ma doprowadzić do poprawy sytuacji banku. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej banku napisano, że proces pozyskiwania inwestora powinien zakończyć się w czerwcu 2019 roku.

31 maja doszło też do zmian w składzie zarządu Idea Banku – trzech członków złożyło rezygnację (Tomasz Górski, Piotr Petelewicz oraz Dariusz Daniluk).