12 lipca na swojej stronie internetowej Folx poinformował o końcu działalności. Z usług sieci będzie można korzystać do 30 września 2018 roku – podaje Rzeczpospolita. Ostatnie miesiące to prawdziwe żniwa dla miłośników „failure stories”. W ostatnim czasie o zakończeniu działalności poinformował Just Drive, BeamUp, a współpracę z Alior Bankiem zakończyła także aplikacja Haiz. Szerzej nad tym zjawiskiem pochyliliśmy się w tym tekście.

Folx kończy działalność. Co poszło nie tak?

Folx wystartował w grudniu 2017 roku i reklamował się jako nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która chce zerwać ze skomplikowanymi umowami i długimi kolejkami do salonów. „Powstaliśmy, bo mieliśmy dość zobowiązań na lata, kolejek do salonów, czekania na konsultantów i reklam z celebrytami” – czytamy na stronie Folx.

Firma działała w modelu MVNO, czyli jako operator wirtualny, opierając swoją infrastrukturę na systemach Play. W zarządzie spółki Beta (do której należał Folx) zasiadali przedstawiciele P4, spółki matki Play – informowała Rzeczpospolita.

Coś jednak poszło nie tak, ponieważ firma wytrzymała na rynku tylko pół roku. Oferta wydawała się całkiem interesująca. Za 29,99 zł miesięcznie klienci otrzymywali nielimitowane rozmowy krajowe na numery stacjonarne i komórkowe, SMS-y i MMS-y bez limitu na komórki w kraju oraz 20 GB mobilnego Internetu (1,5 GB w roamingu na terenie Unii Europejskiej i EOG).

Cała obsługa klienta odbywała się w aplikacji, bez skomplikowanych i długoterminowych umów, a karta SIM była dostarczana do domu. Pomimo tego Folx miał zdobyć zaledwie kilka tysięcy klientów – informuje Rzeczpospolita.

Ciężko zgadywać co poszło nie pomyśli właścicieli, ponieważ komunikat na stronie Folx jest bardzo lakoniczny. Możemy się tylko domyślać, że bazowanie na ofercie pre-paid nie jest zbyt opłacalne, podczas gdy wszyscy najwięksi operatorzy oferują atrakcyjne pakiety abonamentowe. Potwierdza to także raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczący przenoszenia numerów w II kwartale 2018 roku. Zgodnie z nim Folx „oddał” 213 numerów, „przyjmując” zaledwie 578. Pełny raport można znaleźć tutaj.