Amerykańska SEC oskarżyła 11 firm – w tym jednostki Bank of Montreal i Mizuho Financial Group – o „powszechne i długotrwałe” zaniedbania w zakresie utrzymywania i przechowywania komunikacji elektronicznej. Banki mają zapłacić kary o łącznej wysokości 289 mln USD. Największą grzywną zostało ukarane Wells Fargo – 125 mln dolarów.

Dodatkowo kary za podobne wykroczenia nałożyła także amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Grzywny o łącznej wartości 266 mln USD będą musiały zapłacić niektóre z tych samych firm – m.in. jednostki Wells Fargo i Bank of Montreal.

Ponad 1,5 mld USD kary za korzystanie z WhatsAppa przez banki

Warto przypomnieć, że we wrześniu zeszłego roku SEC ukarała banki, w tym Bank of America, Citi i Goldman Sachs, grzywną w łącznej wysokości 1,1 mld USD.

Regulatorzy przyjrzeli się firmom pod kątem korzystania przez traderów i brokerów z prywatnych komunikatorów w celu omawiania warunków inwestycji, czy spotkań z klientami. Korzystanie z WhatsApp i innych podobnych komunikatorów do prowadzenia lub omawiania działalności banku narusza wymogi regulacyjne. Przejście na pracę zdalną w środku pandemii sprawiło jednak, że taki proceder zaczął się nasilać.

Znaczna część firm miała przyznać, że od co najmniej 2019 roku ich pracownicy często komunikowali się za pośrednictwem iMessage, WhatsApp i Signal, omawiając w ten sposób służbowe tematy. Większość tej komunikacji nie była zachowywana, co narusza amerykańskie federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych.

W ramach tego procederu SEC nałożyła już kary o łącznej wartości 1,5 mld USD i zapowiada, że to jeszcze nie koniec. Regulator zwraca uwagę, że część brokerów i doradców inwestycyjnych sama zgłasza swoje naruszenia i zapowiada poprawę.