Oskarżonemu mężczyźnie prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 k.k. Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony pełnił w ramach grupy funkcję tzw. „przewodnika mułów pieniężnych”, czyli kierował osobami na których konta wpływały skradzione środki pieniężne. Kolejne zarzuty dotyczą prania pieniędzy skradzionych z kont bankowych poprzez ich transferowanie na Ukrainę kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk. Czyny te zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia Prokuratura Krajowa w komunikacie.

Jak działali oszuści?

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała w 2013 roku na terenie Polski oraz innych państw europejskich. Wykorzystywała zaawansowane narzędzia informatyczne do internetowych kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych. Środki wyprowadzone z kont pokrzywdzonych transferowane były następnie na Ukrainę za pośrednictwem sieci rachunków należących do tzw. „mułów pieniężnych”, którymi członkowie grupy nazywali osoby pozyskiwane do współpracy za pośrednictwem ogłoszeń pozorujących legalną pracę.

Zadaniem owych „mułów” było przyjęcie na własny rachunek przelewu pieniędzy wyprowadzonych z rachunku bankowego innej osoby, a następnie ich przekazanie na Ukrainę za pośrednictwem systemu Western Union. Działaniami „mułów” kierowali telefonicznie członkowie grupy określani mianem „przewodników”. Taką też funkcję pełnił oskarżony mężczyzna.

200 pokrzywdzonych z krajów UE

W wyniku działalności grupy pokrzywdzonych zostało przeszło 200 osób i podmiotów w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Portugalii. Grupa wyprowadziła z kont bankowych oraz wyprała środki o wartości kilku milionów złotych. Wykrycie członków grupy stało się możliwe między innymi dzięki uzyskaniu przez prokuratora danych zgromadzonych na serwerach zagranicznych dostawców usług internetowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.