Tiptip otrzymał licencję MIP pod koniec ubiegłego roku. Przy całym procesie fintech był wspierany przez NGL Legal. Uzyskanie statusu małej instytucji płatniczej ma zwiększyć efektywność rozliczeń napiwków.
Fintech tiptip z licencją MIP
Aplikacja tiptip jest już dostępna w App Store i Google Play. Z informacji podanych na stronie fintechu wynika, że za jego pomocą zrealizowano prawie 9 tys. transakcji, skorzystało z niej ponad 300 użytkowników, a kwota średniego napiwku wynosi 14,64 PLN.
Jak to działa? Kelner powinien ściągnąć aplikację tiptip, a po rejestracji otrzyma indywidualną wizytówkę z kodem QR i NFC. Wystarczy, że poda ją klientom wraz z rachunkiem, a w ten sposób będą oni mogli przekazać napiwek. Każdy napiwek, który kelner otrzyma w danym dniu trafia na jego konto w kolejnym dniu roboczym. Z poziomu aplikacji można także monitorować swoje zarobki, analizując statystyki. Płatności obsługuje Tpay.
– Tip Tip to znakomite rozwiązanie zarówno dla sektora usług, jak i ich klientów. Wystarczy zeskanować kod QR, aby dać bezgotówkowy napiwek. To niezwykle przydatne szczególnie w czasie pandemii, kiedy wielu z nas rezygnuje z płatności gotówkowych, chcąc jednoczenie mieć możliwość dodatkowego wynagrodzenia obsługującej nas osoby. Istotnym faktem jest to, że przekazywane środki trafiają bezpośrednio do portfela kelnera, barmana, czy innego użytkownika aplikacji, któremy zdecydujemy się przesłać wskazaną kwotę. Cieszymy się, że jako Tpay możemy wspierać technologicznie takie inicjatywy i upraszczać codzienne życie Polaków. – komentuje Iza Wąsik, Key Account Manager w Tpay.
Co oferuje licencja MIP od KNF?
Licencja MIP pozwala na świadczenie usług płatniczych na niewielką skalę i przy mniejszych wymogach regulacyjnych – chodzi tutaj m.in. o wymogi kapitałowe. O co chodzi z niewielką skalą? Spółki wpisane do tego rejestru mogą działać tylko na terenie Polski, a ich miesięczne obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln EUR.
To dobre rozwiązanie dla fintechów, które chcą przeprowadzić pilotaż swojego rozwiązania na rynku – nie muszą ubiegać się o bardziej zaawansowaną licencję krajowej instytucji płatniczej (KIP).
Obecnie w rejestrze MIP prowadzonym przez KNF znajduje się 128 podmiotów, ale aktywną licencję posiada 117 spółek. Ostatnio wpis do rejestru uzyskało także MC2 Innovatnions, firma Anny Streżyńskiej. Dzięki temu może obsługiwać transakcje płatnicze, wydawać instrumenty płatnicze oraz realizować wpłaty i wypłaty gotówki.