Partner serwisu Visa dla biznesu

Kolejny rekord elektronicznych PITów. W ten sposób rozliczono ponad 18 mln deklaracji

Fintek
Fintek
#govtech
Opublikowano: 3 czerwca 2020, 11:43 Aktualizacja: 3 czerwca 2020, 13:39

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w 2020 roku padł nowy rekord deklaracji złożonych elektronicznie – ponad 18,3 mln. Ogółem rozliczono około 20,9 mln PITów.

Kolejny rekord elektronicznych PITów. W ten sposób rozliczono ponad 18 mln deklaracji

Tak dobry wynik to przede wszystkim efekt usługi Twój e-PIT, przez którą wpłynęła niemal połowa elektronicznych rozliczeń (ok. 8,7 mln). Podatnicy jeszcze chętniej niż rok wcześniej skorzystali z automatycznego rozliczenia w usłudze (3,8 mln do 2,2 mln), dzięki któremu nie muszą sami wypełniać wszystkich pozycji deklaracji, czy przeprowadzać obliczeń – podaje resort finansów.

Ministerstwo Finansów Twój ePIT

Elektroniczne PITy coraz popularniejsze

Najwięcej deklaracji w usłudze Twój e-PIT złożono w województwie mazowieckim – ok. 1,5 mln, drugie w kolejności jest w woj. śląskie z wynikiem ponad 1 mln. Ostateczne dane dotyczące wszystkich rozliczeń będą znane za około 2 tygodnie, kiedy wszystkie papierowe PIT-y, złożone w ostatnich dniach maja, dotrą do urzędów skarbowych.

Akcja składania rocznych zeznań podatkowych rozpoczęła się 15 lutego 2020 r., czyli od startu usługi Twój e-PIT. Skorzystanie z niej pozwoliło podatnikom na zaoszczędzenie czasu i usunęło ryzyko spóźnienia ze złożeniem rozliczenia (przy braku aktywności podatnika PIT -37, PIT-38 został uznany za złożony). Pozwoliło też na szybszy zwrot podatku (45 dni zamiast 3 miesięcy).

W tym roku usługa Twój e-PIT została ulepszona i rozszerzona o nowe formularze. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, mogły złożyć również PIT-28 i PIT-36. Dodatkowo usługa automatycznie uwzględniała ulgę w PIT dla osób do 26. roku życia i ulgę na dzieci. Podatnicy mieli też dostęp do informacji o stanie zwrotu nadpłaty podatku. Z kolei ci, którzy w swoim e-PIT mieli kwotę do zapłaty, mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Był on automatycznie wskazany osobom, które płaciły podatek online w usłudze Twój e-PIT.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kolejny-rekord-elektronicznych-pitow-w-ten-sposob-rozliczono-ponad-18-mln-deklaracji