Jedna z głównych modyfikacji w kodeksie dotyczyć będzie ponadwymiarowego czasu pracy. O sprawie informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Czytaj także: Minimalne wynagrodzenie w 2018 roku- kilka wartościowych informacji

Gdzie trafi wynagrodzenie za nadgodziny?

Jedną ze zmian, jakie proponuje komisja kodyfikacyjna, jest wynagradzanie za nadgodziny. Jeśli zostaniemy w pracy dłużej, pieniądze nie zostaną wypłacone automatycznie, a trafiłyby na konto powiernicze pracownika. W przypadku, gdy popyt na usługi lub produkty firmy byłby większy, pracownicy zostawaliby po godzinach.

Jednak, gdy zapotrzebowanie na pracę by spadało, zatrudniający mógłby obniżyć pracownikom czas pracy, a nawet zwolnić ich z obowiązku jej świadczenia. Co w tym czasie działoby się z wynagrodzeniem? Pieniądze byłyby wypłacane z tych zgromadzonych na kontach powierniczych.

Czytaj także: Apple, Microsoft, a nawet Orlen… Oni mogą założyć bank w Hong Kongu

Nie będzie przerwy na papierosa?

Zmiany czekają również osoby palące. Jeśli pracodawca zgadza się, by zatrudniani korzystali z przerwy na papierosa, to z momentem wprowadzenia zmian, mógłby się domagać o ich odpracowanie. Miałoby ono miejsce po godzinach pracy, jednak nie wliczałoby się do puli nadgodzin.

Komisja ma przedstawić pełny projekt nowego kodeksu w połowie marca, a wtedy głos zabiorą rząd, pracodawcy oraz związki zawodowe.