Obecnie 51% akcji VeloBanku posiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a kolejne 49% należy do Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), założonego przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce. Business Insider Polska podaje, że BFG chce zamknąć proces sprzedaży VeloBanku do końca marca. Inwestor będzie musiał dostać zgodę na transakcję od Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Komisji Europejskiej.

Nowy właściciel VeloBanku coraz bliżej

Faworytem do przejęcia VeloBanku ma być amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus, który posiada już doświadczenie w bankowości – podaje Business Insider Polska. Fundusz zaczął działać na początku lat 90. w USA. Na swojej stronie internetowej podaje, że ma ok. 60 mld dol. aktywów w zarządzaniu. BFG nie komentuje tych doniesień.

VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. W połowie zeszłego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w komunikacie o rozpoczęciu procesu sprzedaży VeloBanku. Wtedy BFG podawał, że transakcja powinna zostać sfinalizowana na początku 2024 roku.

Na czele zarządu VeloBanku stanął Adam Marciniak, wcześniej związany z PKO Bankiem Polskim. Ostatnio VeloBank udostępnił odroczone płatności od BLIKA w wersji produktowej – jako pierwszy bank w Polsce. Na początek będzie ona dostępna wyłącznie na platformie VeloMarket. W ofercie banku pojawiła się również nowa aplikacja mobilna, nowy system transakcyjny, czy możliwość opłacania rachunków wspólnie z fintechem BillTech.