Pilotaż startuje przy dworcu Gdynia Główna, a lokalizacja ma nie być przypadkowa. To jedna z 10 największych pod względem liczby obsługiwanych pasażerów stacji kolejowych w kraju. Aby zarezerwować samochód i odebrać go przed dworcem, należy zakupić bilet na pociąg za pośrednictwem serwisu BILKOM i potwierdzić chęć wypożyczenia pojazdu z minimum 2-godzinnym wyprzedzeniem.

PKP uruchamia usługi carsharingu

– Ekonomia współdzielenia zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach życia. Uruchomienie systemu carsharingu w Trójmieście to kolejny, zapowiadany przez nas krok, wynikający z chęci zapewnienia pasażerom korzystającym z dworców dodatkowych, komplementarnych względem oferty przewoźników kolejowych usług – mówi Marek Chrzanowski, dyrektor projektu w Biurze Strategii i Spraw Klienta PKP S.A.

Po zakupie biletu na pociąg i potwierdzeniu chęci wypożyczenia samochodu następuje finalizacja transakcji. Następnie pasażer otrzyma link kierujący do aplikacji easyshare, gdzie po rejestracji może zarezerwować auto w interesującym go wariancie. Jako że przejazd pociągu jest monitorowany w systemie, pasażer zyskuje gwarancję odbioru pojazdu po przyjeździe do Trójmiasta także w przypadku wystąpienia ewentualnych opóźnień.

Wypożyczenia i zwrotu samochodu można dokonać w tej samej lokalizacji – na specjalnie oznaczonych miejscach postojowych przy dworcu Gdynia Główna. Kierowcy mają możliwość darmowego parkowania w płatnych strefach, korzystania z buspasów, a sama dalsza podróż, z uwagi na napęd elektryczny, jest bardziej przyjazna środowisku naturalnemu – wyjaśnia PKP w komunikacie.

Carsharing PKP Mobility. Ile to kosztuje?

Podstawowa stawka za wypożyczenie samochodu na godzinę to 20 zł, a przy wypożyczeniu pojazdu na czas dłuższy niż 4 godziny opłata za godzinę korzystania z usługi wynosi tylko 6 zł. W początkowym etapie pilotażu do dyspozycji podróżnych będzie 10 samochodów elektrycznych marki Nissan Leaf. Usługa carsharingu ma być sukcesywnie rozwijana w zakresie zwiększenia liczby pojazdów i rozszerzenia ich dostępności o kolejne dworce w Trójmieście.

Usługa wynajmu aut elektrycznych została zintegrowana z aplikacją BILKOM – czyli platformą sprzedaży biletów od PKP. Apka jest sukcesywnie rozwijana, a docelowo ma stać się systemem umożliwiającym zaplanowanie podróży „od drzwi do drzwi”, realizowanej różnymi środkami transportu.

/RT