Partner serwisu Visa dla biznesu

Chcesz się nauczyć klingońskiego? Teraz masz szansę

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 16 marca 2018, 12:44 Aktualizacja: 16 marca 2018, 14:59

Wielu prawdziwych fanów Star Treka zawsze marzyło o tym, żeby opanować język klingoński. Jest to w końcu jeden z najbardziej melodyjnych i niepowtarzalnych języków w panteonie fikcyjnej mowy. Teraz pojawia się taka szansa – popularna platforma do nauki języków Duolingo dodała oficjalny kurs języka klingońskiego.

Nad projektem zaczęto pracować już w 2015 roku. Klingoński dołączył zatem do 30 pozostałych języków dostępnych na platformie. Duolingo działa od 2011 roku i posiada około 200 milionów użytkowników.

Czytaj także: Wybory i blockchain? Afryka wyznacza trendy

Kurs klingońskiego na platformie Duolingo

Wielu fanów Star Treka, na pewnym etapie swojego życia, zaczyna interesować się językiem klingońskim. Część z nich opanowała go już dawno temu, a na mowę wojowniczej rasy Klingonów przetłumaczono na przykład Hamleta (mała próbka powyżej)…

Teraz jednak każdy fan sagi Gene’a Rodenbery’ego może w prosty sposób zapoznać się z klingońską mową i stwierdzić, czy jest gotowy na jej naukę. Kurs posiada licencję CBS Consumer Products (amerykańskiej stacji telewizyjnej mającej prawa do Star Treka), a w jego tworzeniu pomagali najwięksi specjaliści języka klingońskiego na świecie.

Szacuje się, że płynnie w tym języku mówi niespełna 50 osób. W 2013 roku Marc Okrand, twórca języka i słownika języka klingońskiego, powiedział, że jego zdaniem liczba osób posługujących się klingońskim nie przekracza setki. Ostatnio fani mogli usłyszeć go w nowym serialu Star Trek Discovery, gdzie wiele dialogów odbywa się wyłącznie po klingońsku.

Czytaj także: Zapłać zegarkiem. Garmin Pay już w Polsce

Kurs klingońskiego jest darmowy – tak samo jak wszystkie na platformie Duolingo. Firma zarabia głównie na wyświetlaniu reklam. Warto dodać, że bez znajomości angielskiego nie nauczymy się żadnego języka w aplikacji – w języku polskim można uczyć się wyłącznie angielskiego. Jeżeli jednak język Szekspira nie jest dla Was przeszkodą, to polecamy spróbować.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

kurs-klingonskiego-platformie-duolingo