Nad projektem zaczęto pracować już w 2015 roku. Klingoński dołączył zatem do 30 pozostałych języków dostępnych na platformie. Duolingo działa od 2011 roku i posiada około 200 milionów użytkowników.

Czytaj także: Wybory i blockchain? Afryka wyznacza trendy

Kurs klingońskiego na platformie Duolingo

Wielu fanów Star Treka, na pewnym etapie swojego życia, zaczyna interesować się językiem klingońskim. Część z nich opanowała go już dawno temu, a na mowę wojowniczej rasy Klingonów przetłumaczono na przykład Hamleta (mała próbka powyżej)…

Teraz jednak każdy fan sagi Gene’a Rodenbery’ego może w prosty sposób zapoznać się z klingońską mową i stwierdzić, czy jest gotowy na jej naukę. Kurs posiada licencję CBS Consumer Products (amerykańskiej stacji telewizyjnej mającej prawa do Star Treka), a w jego tworzeniu pomagali najwięksi specjaliści języka klingońskiego na świecie.

Szacuje się, że płynnie w tym języku mówi niespełna 50 osób. W 2013 roku Marc Okrand, twórca języka i słownika języka klingońskiego, powiedział, że jego zdaniem liczba osób posługujących się klingońskim nie przekracza setki. Ostatnio fani mogli usłyszeć go w nowym serialu Star Trek Discovery, gdzie wiele dialogów odbywa się wyłącznie po klingońsku.

Czytaj także: Zapłać zegarkiem. Garmin Pay już w Polsce

Kurs klingońskiego jest darmowy – tak samo jak wszystkie na platformie Duolingo. Firma zarabia głównie na wyświetlaniu reklam. Warto dodać, że bez znajomości angielskiego nie nauczymy się żadnego języka w aplikacji – w języku polskim można uczyć się wyłącznie angielskiego. Jeżeli jednak język Szekspira nie jest dla Was przeszkodą, to polecamy spróbować.