Microsoft miał bardzo ambitny plan – chciał rzucić wyzwanie Apple i Google, tworząc swój własny system operacyjny. Okazało się jednak, że know-how z wersji desktopowej nie da się bezpośrednio przenieść na OS-y w urządzeniach mobilnych.

Windows Phone 8.1, w skrócie nazywany po prostu Windows Phone, został zaprezentowany 11 lipca 2014 roku. Wczoraj, czyli równo 3 lata po debiucie WP, Microsoft poinformował, że system operacyjny nie dostanie już kolejnych aktualizacji, albo łatek poprawiających błędy.

Informacja ta nie powinna szczególnie dziwić, ponieważ już od początku bieżącego roku z wersji swoich aplikacji na Windows Phone rezygnowały kolejne firmy- Facebook, Skype, a nawet sam Microsoft.

Czytaj także: Polacy pokochali bezprzewodowe ładowanie smartfonów

Koniec Windows Phone 8.1 – co mają zrobić użytkownicy?

Portal The Verge informuje, że po decyzji firmy Satya’ego Nadelli bez aktualizacji pozostanie 80% użytkowników mobilnej wersji Windowsa, którzy korzystają z Windows Phone 7, Windows Phone 8 i Windows Phone 8.1. Ratunkiem ma być pobranie Windowsa 10 Mobile, ale niestety nie wszystkie telefony wspierają ten system operacyjny.

Microsoft robił sobie spore nadzieję podczas debiutu wersji 8.1 – dodano wtedy między innymi wirtualnego asystenta Cortana, który miał być odpowiedzią na appleowską Siri. Niestety, ale wysiłek włożony przez giganta z Redmond okazał się daremny. Zgodnie z danymi agencji Gartner z lutego 2017 roku, 99,6% nowych smartfonów działa na iOS-ie albo Androidzie.

Satya Nadella zdaje sobie sprawę, że walka o rynek smartfonów to dla Microsoftu przegrana sprawa. Od wielu lat kolejne wersje Windows Phone poddawane są silnej krytyce, a jego udziały w rynku oscylują w granicach 3%. Nic nie dało przejęcie Nokii za kosmiczną kwotę 5,4 mld USD…

Czytaj także: Microsoft szykuje grupowe zwolnienia

Windows 10 Mobile też nie ma przed sobą przyszłości. Pomimo, że władze Microsoftu nie potwierdzają medialnych doniesień, to fakty mówią same za siebie – firma przygotowuje aktualizację i nowe funkcję dla Windowsa 10 na komputery stacjonarne, ale nic nie mówi o wersji mobilnej.

Ptaszki ćwierkają, że Microsoft podjął już decyzję i zamierza tylko utrzymać Windows 10 Mobile przy życiu do października 2018 roku – wtedy zgodnie z oficjalnymi danymi firmy kończy się wsparcie dla tej wersji systemu operacyjnego. Nowa strategia Microsoft zakłada inwestycje w technologię chmur i rozwijanie swoich usług na Androidzie i iOS-ie.