Partner serwisu Visa dla biznesu

Ładowanie samochodów elektrycznych będzie jeszcze prostsze

Fintek
Fintek
#Elektromobilność
Opublikowano: 23 października 2019, 14:27 Aktualizacja: 24 października 2019, 10:11

Charge4Europe – joint venture DKV Euro Service i innogy – wraz z czołowymi dostawcami rozwiązań w zakresie energii elektrycznej wdrażają otwarty standard sieci ładowania pojazdów.

Ładowanie samochodów elektrycznych będzie jeszcze prostsze Charge4Europe

25 września 2019 roku europejscy dostawcy inteligentnych rozwiązań dla ładowania pojazdów elektrycznych podpisali list intencyjny w sprawie wzajemnego otwarcia, do końca 2019 roku, ich sieci dla kierowców pojazdów elektrycznych (EV). Inicjatorami tego pomysłu są Allego, EVBox i NewMotion. Wraz z Charge4Europe, Chargemap i ChargePoint firmy te chcą ułatwić dostęp do infrastruktury stacji ładowania.

Gdy umowa zostanie wdrożona, kierowcy pojazdów elektrycznych Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii będą potrzebowali tylko jednego abonamentu na dostęp do stacji ładowania samochodów obsługiwanych przez któregokolwiek z sygnatariuszy. Oprócz wzajemnego akceptowania abonentów, operatorzy będą dzielić się informacjami o punktach ładowania, tak aby sam proces był dla kierowców łatwiejszy. Kierowcy będą mogli na przykład sprawdzić, gdzie mieszczą się poszczególne stacje i jakie są na nich ceny.

Ważny krok naprzód w zakresie ładowania EV

Obecnie w Wielkiej Brytanii i krajach nordyckich kierowcy pojazdów elektrycznych muszą podpisywać umowy z wieloma operatorami, aby mieć dostęp do pełnej sieci punktów. Skarżą się na brak spójności, podczas gdy w Holandii, Francji czy Niemczech działają już umowy w sprawie interoperacyjności zasilania pojazdów elektrycznych.

W wyniku umowy kierowcy będą mogli wybierać pomiędzy dostawcami i płacić za sesję ładowania za pośrednictwem aplikacji lub tokena. Wszystkie płatności zostaną rozliczone w jednej fakturze. Jest to korzystne zwłaszcza dla klientów biznesowych, którzy nie będą musieli prosić o zwrot kosztów od swojego pracodawcy z wielu rachunków. Firmy będą mogły automatycznie zarządzać wszystkimi swoimi rachunkami, rozliczeniami i zwrotami w ramach jednego konta.

Umowy pomiędzy operatorami stacji ładowania opierają się na otwartym interfejsie stacji ładowania, znormalizowanym i otwartym protokole źródłowym, który jest powszechnie stosowany w obszarze ładowania w Europie. Inicjatorzy niniejszego listu intencyjnego zapraszają również innych zainteresowanych operatorów stacji ładowanie EV i dostawców usług w zakresie mobilności do udziału w tej inicjatywie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ladowanie-samochodow-elektrycznych-bedzie-jeszcze-prostsze