Do tej pory zgromadził na swojej platformie 7 firm z sektora pozabankowego działających w Polsce oraz obsługuje ponad 2 600 polskich inwestorów. Pod względem wolumenu inwestycji Polska jest jednym z pięciu największych rynków na platformie Mintos.

Od rozpoczęcia swojej działalności w 2015 roku, z usług Mintos globalnie skorzystało blisko 53 000 inwestorów indywidualnych z 65 krajów, którzy łącznie zainwestowali ponad pół miliarda euro (2,4 mld zł). Aktualnie, na platformie Mintos znajdują się propozycje inwestycyjne od 38 instytucji pozabankowych z 23 krajów wywodzących się z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Czytaj także: Roboty udzieliły już 10 tysięcy kredytów

Stabilny zarobek?

– Mintos to firma z sektora Fintech. Nasza technologia ułatwia swobodny i efektywny przepływ kapitału łącząc na jednej platformie inwestorów, którzy chcą inwestować w kredyty lub pożyczki, z firmami z sektora pozabankowego, które ich udzielają, a następnie udostępniają na platformie Mintos – mówi Martins Sulte, CEO i współzałożyciel Mintos.

W połowie 2017 roku Mintos otworzył biuro w Polsce, które obecnie obsługuje ponad 2 600 inwestorów. Do tej pory polscy inwestorzy indywidualni zainwestowali poprzez Mintos 8,5 mln EUR (36 mln PLN) w różnego rodzaju pożyczki, od krótkoterminowych i długoterminowych, po pożyczki od małych do średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz w faktury. Średnia wartość inwestycji inwestora to ok. 15 tysięcy złotych.

Czytaj także: UOKiK ukarał dwie firmy pożyczkowe

Polska jednym z pięciu największych rynków na platformie

– Uważamy, że Polska jest jednym z najbardziej obiecujących rynków europejskich. Jest też jednym z pięciu największych rynków na naszej platformie pod względem wolumenu inwestycji – powiedział Martins Sulte, CEO Mintos.

Wszystkie instytucje pozabankowe obecne na Mintos przechodzą proces due dilligence, w ramach którego weryfikują jakość portfela kredytowego oraz wypłacalność w czasie pożyczek udzielonych przez potencjalnego kredytodawcę. Przeprowadzana jest również dokładna analiza sprawozdań finansowych, jakości zarządzania, polityki underwritingu, sprawdzany scoring kredytowy oraz dokładność danych, aby upewnić się, że kredytodawca przestrzega rygorystycznych standardów szacowania ryzyka.

– Obecnie, na platformie działa siedem podmiotów z sektora finansowania pozabankowego prowadzących działalność w Polsce: Aasa, Aforti Finance, Capital Service, CreditStar, GetBucks, inviPay i Mogo. W 2018 roku spodziewamy, że do Mintos dołączy co najmniej pięć kolejnych instytucji pozabankowych z Polski – powiedział Martins Valters, Dyrektor Operacyjny, Dyrektor Finansowy oraz współzałożyciel Mintos.

Czytaj także: Już ponad 55 firm pożyczkowych współpracuje z BIK