Partner serwisu Visa dla biznesu

Spada liczba wyłudzeń kredytów na cudzy dowód. Najnowsze dane ZBP

Fintek
Fintek
#Cyberbezpieczeństwo
Opublikowano: 29 października 2019, 14:10 Aktualizacja: 29 października 2019, 15:08

W III kwartale 2019 roku przestępcy próbowali wyłudzić 1,2 tys. kredytów, na łączną kwotę 66,6 mln złotych – to najnowsze dane z raportu infoDOK. Jednocześnie w tym samym okresie baza Systemu Dokumenty Zastrzeżone, prowadzonego przez Związek Banków Polskich, powiększyła się o rekordowe 45 tys. sztuk dokumentów.

Rekordowy kwartał dla Systemu Dokumenty Zastrzeżone

– W okresie lipiec – wrzesień 2019 r. baza Systemu DZ wzrosła o 45.208 szt. dokumentów i zawierała łącznie ponad 1 milion 824 tysiące szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży – czytamy w komunikacie Związku Banków Polskich. To najlepszy wynik od 12 lat objętych badaniem w raporcie infoDOK.

Rekordowy kwartał dla Systemu Dokumenty Zastrzeżone

Według raportu w ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do ponad 5 tys. prób wyłudzeń kredytu na cudze dane osobowe. Łączna kwota, którą próbowali wyłudzić oszuści to aż 274 mln złotych. Pełny raport infoDOK można pobrać tutaj.

System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Ma chronić przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

– Każdy kolejny tak udany kwartał z punktu widzenia wysokiej liczby zastrzeżonych dokumentów z jednoczesną niską liczbą prób wyłudzeń kredytów bardzo nas cieszy. Podkreślamy, że zastrzeżeń można dokonywać nie tylko osobiście w oddziałach banku, ale także z wykorzystaniem numeru +48 828 828 828, który do tej pory kojarzony był głównie z Systemem Zastrzegani Kart – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

liczba-wyludzen-kredytow-cudzy-dowod-najnowsze-dane-zbp