Partner serwisu Visa dla biznesu

Logowanie odciskiem palca w aplikacji BZ WBK. Bank wprowadza też wideoweryfikację

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
Opublikowano: 17 października 2017, 14:39 Aktualizacja: 17 października 2017, 15:32

Bank Zachodni WBK pokazał dzisiaj kilka nowości w swojej ofercie, dotyczących między innymi funkcjonalności aplikacji mobilnej. Konto w banku można założyć bez wizyty w oddziale, a do bankowości mobilnej zalogujemy się za pomocą odcisku palca.

Już oficjalnie. Od dzisiaj BZ WBK to Santander Bank Polska

Posiadacze iPhone’ów mogli wykorzystywać biometrię do logowania już od jakiegoś czasu. Teraz funkcja ta trafia również do użytkowników Androida. Więcej o nowej aplikacji BZ WBK można przeczytać w naszym tekście – Nowa aplikacja BZ WBK.

Czytaj także: Katarzyna Fatyga, Diners Club – To naszą kartą dokonano pierwszej transakcji w Polsce

Wideoweryfikacja budzi kontrowersje

BZ WBK to trzeci bank w Polsce, który udostępnia wideoweryfikację. Pozostałe dwa to Alior i estoński Inbank. Jak to wygląda w praktyce? Po wypełnieniu wniosku o założenie konta wybieramy połączenie wideo z doradcą.

Podczas wideoczatu doradca prosi nas o pokazanie dowodu osobistego. Musimy go zaprezentować z obu stron, w ten sposób bank sprawdza czy dokument jest prawdziwy, a przy okazji OCR zaczytuje dane do umowy. Potem skanowana jest twarz klienta, którą system porównuje ze zdjęciem w dowodzie. Porównywane są tak zwane elementy stałe naszej twarzy, czyli jeżeli ktoś zapuści lub zgoli brodę to system i tak powinien go rozpoznać.

Potem kończymy rozmowę, a rachunek jest uruchomiony. Kod PIN dostajemy na podany numer telefonu. Wydaje się bardzo proste, prawda? Wideoweryfikacja w BZ WBK startuje już od jutra – na razie na desktopie, ale w planach jest również wersja na aplikację mobilną. Bank poinformował, że podczas wideoweryfikacji klient wyraża zgodę na jednorazowe przetwarzanie danych. Służą one tylko do weryfikacji i nie są przechowywane na bankowych serwerach.

Wideoweryfikacja, pomimo, że tak prosta, budzi pewne kontrowersje. Kilka miesięcy temu Ministerstwo Cyfryzacji nie wyraziło zgody na to, aby kontem założonym w procesie wideoweryfikacji można było autoryzować swój Profil Zaufany. Zdaniem resortu wymagana jest fizyczna obecność podczas okazywania swoich dokumentów. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj – Wideoweryfikacja i Profil Zaufany – Ministerstwo Cyfryzacji mówi nie. Natomiast w sprawie wideowerfyikacji milczy Komisja Nadzoru Finansowego.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

logowanie-odciskiem-palca-aplikacji-bz-wbk-bank-wprowadza-tez-wideoweryfikacje