Wspólna akcja marketingowa z dnia 15 listopada br. gazety Rzeczpospolita oraz spółki PZL-Świdnik, partnera komercyjnego akcji, wydaje się interesująca, chociaż z drugiej strony dość staroświecka. Aplikację, w której oglądamy modele śmigłowców, można pobrać za darmo na urządzenia mobilne, obsługujące system operacyjne iOS i Android. Dostępna w sklepach AppStore i Google Play aplikacja została przygotowana przez agencję interaktywną eContentLAB (e-kiosk) jako dodatkowy materiał do artykułu o śmigłowcach w Rzeczpospolitej.

Kontrowersyjna promocja

Po pobraniu i uruchomieniu apki na smartfonie,przykładamy ją do zdjęcia w gazecie, po czym nad naszą głową unosi się miniaturowa wersja śmigłowca. Wszystkie imitacje przygotowano z wielką dokładnością i najmniejszymi detalami, dzięki czemu czujemy się, jakbyśmy obcowali z prawdziwym sprzętem. To istna gratka dla fanów lotnictwa wojskowego. Sukcesywnie w aplikacji podczas kolejnych publikacji oraz działań marketingowych będą pojawiać się kolejne modele oraz treści video.

– Po dotknięciu modelu ręką uruchomią się śmigła, po czym helikopter wzniesie się w powietrze i zacznie latać wokół nas. Przewidujemy także efekty specjalne – zapowiada Mikołaj Tocki, dyrektor zarządzający agencji eContentLAB

Promowanie aplikacji do zdjęć i nowoczesnego rozwiązania, jakim jest rozszerzona rzeczywistość (AR) oraz najnowszego sprzętu wojskowego w tradycyjnych mediach wydaje się nieco dziwne. Można bowiem podejrzewać, że ktoś, kto czytuje papierową gazetę, nie jest raczej zwolennikiem najnowszych technologii i być może nie posiada nawet smartfona, na który mógłby pobrać wspomnianą aplikację. Nie można jednak twórcom odmówić kreatywności i naprawdę ciekawego pomysłu. Czas pokaże, czy pomysł ten spotka się z szerokim odzewem wśród miłośników militariów.

Giganci przestworzy

W czwartkowym wydaniu możemy poznać między innymi takie maszyny jak najnowocześniejszy śmigłowiec Polskich Sił Zbrojnych W-3PL Głuszec. Jest to polska konstrukcja służąca polskiemu wojsku już od lat 80 XX wieku. Oczywiście firma ulepsza swój sztandarowy model, czyniąc go jednym z brylantów polskiego lotnictwa. Kolejnym modelem jest śmigłowiec do misji specjalnych AW101 produkowany na licencji koncernu Leonard Helicopters. To tylko część materiału przygotowanego dla czytelników gazety.