W ramach współpracy z IBM, Luminor zwiększy wykorzystanie chmury hybrydowej, technologii nowej generacji oraz rozwiązań cyfrowych. Dzięki temu bank ma uzyskać lepsze wyniki w procesach biznesowych, szybciej przetwarzać rozwiązania aplikacyjne oraz wzmocnić poziom bezpieczeństwa – czytamy w komunikacie.

Luminor Bank nawiązuje współpracę z IBM

Luminor to trzeci największy bank w krajach bałtyckich oraz w samej Estonii, utworzony w 2017 roku z połączenia działalności Nordea i DNB w krajach bałtyckich. Bank zrealizował kolejny etap transformacji w następstwie udanej migracji bazy klientów do nowej wspólnej platformy bankowej, wydzielonej osobno z systemów poprzednich banków założycielskich.

Luminor stworzy nową platformę cyfrową, która będzie kluczowym elementem wzrostu banku i rozwoju innowacji cyfrowych, wspierając tworzenie sprawnego oraz zgodnego z wymogami środowiska informatycznego. Platforma zostanie uruchomiona w chmurze IBM Cloud for Financial Services, zawierającej IBM Cloud Framework for Financial Services, tj. wbudowany zestaw zasad bezpieczeństwa i kontroli zgodności z regulacjami, pozwalających instytucjom finansowym na bezpieczne hostowanie kluczowych aplikacji i obciążeń – czytamy w komunikacie.

W ramach umowy, IBM Global Business Services będzie świadczyć dla Luminor usługi oparte o wszechstronną wiedzę branżową w zakresie dostępu do innowacji technologicznych z obszaru chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa, które mogą zwiększyć zdolność do tworzenia nowych produktów i usług cyfrowych. IBM Global Technology Services będzie zarządzać operacjami informatycznymi Luminor w obszarze systemu core banking i platformy integracyjnej za pomocą modelu opartego na sztucznej inteligencji.