Rozliczenie i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00. Przerwy w działaniu systemu przypadają w weekendy i dni wolne od pracy. W razie nagłej potrzeby można skorzystać z natychmiastowych przelewów Express Elixir lub darmowych przelewów na telefon BLIK.

Przelewy przed majówką zaplanujmy wcześniej

W środę 1 maja oraz w piątek 3 maja system rozliczeniowy Elixir nie będzie funkcjonować. Z kolei 2 maja standardowo odbędą się trzy sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone 2 maja po godzinie 16:00, to środki trafią na konto odbiorcy dopiero po zakończeniu pierwszej sesji rozliczeniowej, 6 maja. Natomiast 3 maja będzie standardowo funkcjonował system Euro Elixir – tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych. Ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro.

Niezależnie od działania Elixir, do dyspozycji pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Umożliwia on przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie kilku sekund. System działa w trybie ciągłym, także w weekendy i święta, ale jest płatny.

Alternatywą mogą być darmowe przelewy na numer telefonu BLIK. To rozwiązanie także wykorzystuje system Express Elixir, ale nie wymaga uiszczania opłaty. Z przelewów na telefon mogą skorzystać klienci Banku Millennium, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Santander Bank Polska, Credit Agricole oraz Alior Banku.

/Rafał Tomaszewski