Partner serwisu Visa dla biznesu

Małe banki łączą siły i inwestują w Fintech

Piotr Koperski
Piotr Koperski
#Fintech
Opublikowano: 30 listopada 2018, 15:40 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 20:13

Grupa banków lokalnych i regionalnych z USA, z pomocą firmy konsultingowej FinTech Forge, stworzyła konsorcjum, które będzie współpracować ze startupami fintechowymi w celu tworzenia produktów i usług cyfrowych dla swoich klientów.

Współpraca

Inicjatywa ta ma rzucić wyzwanie potężnym graczom na rynku Fintech, takim jak np. JPMorgan Chase i Bank of America, które mają odpowiednie budżety i personel, aby opracowywać dla swoich klientów najnowocześniejsze produkty cyfrowe. Małe banki wspólnie mogą zdziałać na tym polu naprawdę dużo – jak wiadomo, w grupie zawsze raźniej.

Cyfrowy trend w bankowości

Wychodzi na to, że milenialsi coraz częściej porzucają oddziały i tradycyjne usługi bankowe na rzecz ofert Fintech. Młodzi ludzie nie mają czasu i oczekują czegoś, co da im możliwość zarządzania swoimi finansami na bieżąco oraz zdalnie za pomocą urządzeń mobilnych.

Dobrym przykładem transformacji i postępu w bankowości jest Quicken Loans, pożyczkodawca z siedzibą w Detroit, który stworzył całkowicie cyfrową platformę świadczącą usługi kredytów hipotecznych. W czwartym kwartale zeszłego roku stał się największym krajowym dostawcą usług w tym sektorze, pokonując Wells Fargo.

Współpraca odpowiedzią na kryzys

W obecnej sytuacji wiele mniejszych regionalnych i lokalnych banków w USA upada, ponieważ nie mają wystarczających środków na badania, testowanie nowych usług i wprowadzanie ich na rynek. Powstał więc pomysł żeby zakładać konsorcja, jak np. Alloy Labs, które zostało uruchomione na początku listopada br. przez 12 banków regionalnych reprezentujących różne stany i posiadające aktywa o wartości od 250 milionów do 20 miliardów dolarów. Do nich dołączyło 20 nowych członków – partnerów biznesowych.

Celem takich konsorcjów jest nie tylko rozwój usług cyfrowych, ale także stworzenie mniejszych zespołów roboczych do prowadzenia badań w określonych obszarach i rozwiązywania konkretnych problemów.

Inwestowanie w cyfrowy świat

Współpracujące banki będą miały również okazję działać ze startupami przy określaniu kształtu nowych produktów i usług oraz zmniejszenia ryzyka związanego z wprowadzeniem ich na rynek. Konsorcjum będzie zarządzane przez FinTech Forge, podczas gdy Crowe LLP zapewni doradztwo i usługi w zakresie kwestii regulacyjnych i zgodności prawnych.

Banki na razie nie zdradzają, jakie produkty zostaną zrealizowane, wskazały za to pewne obszary zainteresowań, w tym płatności cyfrowe, transfery pieniędzy, otwieranie rachunków cyfrowych, pożyczki oraz inwestowanie i oszczędzanie.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

male-banki-lacza-sily-i-inwestuja-w-fintech