Partner serwisu Visa dla biznesu

Marka Eurobank zniknie po przejęciu przez Millennium. EBOiR kupuje akcje BGŻ PNB Paribas

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#BNP Paribas
Opublikowano: 5 listopada 2018, 20:37 Aktualizacja: 2 maja 2019, 19:29

Banki przejmują banki. Dzień jak codzień w bankowości zaczął się od elektryzującej informacji, że Bank Millenium przejmuje znany z „wypożyczki” Eurobank. Następnie po południu BGŻ BNP Paribas poinformował, że 4,5% jego akcji za kwotę 430 mln zł nabył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. To ważna instytucja, która od czasu do czasu daje o sobie znać. Cała transakcja ma związek z finalizacją przejęcia Raiffeisen Bank Polska przez BGŻ BNP Paribas. W ramach tego dealu część akcji BGŻ przejął Raiffeisen Bank International, które to właśnie odkupił EBOiR. Salomon lepiej by tego nie wymyślił.

Nowości w aplikacji eurobanku. Płatności HCE dla kart Visa

Eurobank, czyli Euro Bank S.A należy do Societe Generale, czyli do Francuzów. Bank ten słynie ze swojej oferty kredytów konsumpcyjnych, które reklamuje znany aktor Piotr Adamczyk, a także ostatnio trio wesołych wampirów. W mojej opinii nie jest to najlepszy pomysł na reklamę kredytów gotówkowych ze względu na naturę krwiopijców.

Z resztą biedne wampiry potrzebujące gotówki bardziej pasują na bohaterów powieści świętej pamięci Terryego Pratchetta, który słynął z absurdalnego humoru. Wampiry z powieści Anne Rice (np. Lestat) z uwagi na wydłużoną preferencję czasową zwykle nie musiały korzystać z usług banków innych niż banki krwi. Euro Bank w 2017 roku osiągnął 107 mln zł zysku. W 2017 roku 43% portfela stanowiły kredyty gotówkowe, czyli 5,1 mld zł. W sumie Euro Bank ma 1,4 mln klientów.

Millennium Bank jest oczywiście większym bankiem. Reklamuje go chłopak, który zrobił użytek ze słownika Kopalińskiego. Bank ma 2,3 mln klientów. Cała Grupa Millennium w 2017 roku miała 630 mln zł zysku i ponad 1,1 mln klientów w kanałach cyfrowych (na 2,3 mln klientów ogółem). Liczba oddziałów wynosi ok. 330. Sprzedaż kredytów gotówkowych wyniosła 2,3 mld zł w 2017 roku. Ogólnie jest to jeden z lepiej ocenianych banków przez klientów. Średniej wielkości poprawny bank z ambicjami na więcej.

Przejęcie Eurobanku wydaje się krokiem odważnym, ale z drugiej strony – co kupić? 1,8 mld zł – tyle ma wynieść wartość transakcji. Teraz czekamy na zgodę KNF-u i UOKiK-u. Jeśli transakcja dojdzie do skutku to Millennium Bank – zakładając, że klienci nie obrażą się na zmianę koloru z czerwonego na różowy – awansuje na 6. pozycję pod względem wielkości w Polsce. Marka Eurobank podzieli los zieleni BZ WBK i zginie w mrokach historii.

EBOiR inwestuje w Bank BNP Paribas

Druga wiadomość dnia, to przejęcie przez EBOiR 4,5% akcji Banku BNP Paribas. To przyjemny bank z trudną nazwą, który zrobił duży progres chociażby w zakresie cyfrowej transformacji – udostępnili Apple Pay już czerwcu 2018 roku. Sam bank w 2017 roku miał 279 mln zł zysku i 2,7 mln klientów. Transakcja ma związek z finalizacją przejęcia Raiffeisen Bank Polska, w zamian za co Raiffeisen Bank International (warto się zainteresować, bardzo dobry fintech) otrzymał 4,5% akcji BGŻ BNP Paribas. EBOiR odkupił te akcje za 430 mln zł.

Sytuacja jasna i klarowna – RBI najwyraźniej nie chciał mieć tego pakietu, a EBOiR był chętny na zakup. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to taki bank, którego zadaniem jest finansowe wsparcie w transformacje gospodarek.  Ze słabych, zniszczonych rządami socjalistów lub wojnami, w silne i konkurencyjne. Zakup akcji banku BGŻ BNP Paribas (cudowny skrót) zapewne jest elementem realizacji tego celu. W Polsce zainwestowali ok. 9 mld zł w ponad 400 projektów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

marka-eurobank-zniknie-po-przejeciu-przez-millennium-eboir-kupuje-akcje-bgz-pnb-paribas