Mieszkańcy Rosji nie mogą już korzystać także z płatności Google Pay oraz Apple Pay. Do nałożonych na ich kraj sankcji dołączyli bowiem obaj giganci technologiczni. Teraz kolejne kroki uderzające w rosyjską gospodarkę wykonuje Mastercard i Visa.

Mastercard i Visa blokują rosyjskie instytucje finansowe

Visa poinformowała, że prowadzi działania w celu dostosowania się do sankcji nałożonych na Rosję. Jak podaje Reuters, sankcje wymagają by amerykańska organizacja odcięła dostęp do swojej sieci wybranym podmiotom. Ponadto Visa planuje przekazać 2 mln dolarów na pomoc humanitarną.

Mastercard również deklaruje przekazanie podobnej kwoty na rzecz organizacji wspierających Ukrainę. W wydanym oświadczeniu firma zapewnia, że liczne instytucje zostały już przez nią zablokowane zgodnie z ogłoszonymi sankcjami. Tym samym utraciły one dostęp do transakcji obsługiwanych w ramach systemu Mastercard.

Możliwe, że to nie koniec wdrażania restrykcji wobec rosyjskich podmiotów. Mastercard podkreśla, że w najbliższym czasie będzie kontynuować współpracę z regulatorami rynków finansowych, tak by w miarę ewoluowania sankcji przyjęte zobowiązania pozostawały z nimi zgodne.

Sankcje na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę zostały już nałożone m.in. przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Unię Europejską i Kanadę. W wymienionym gronie zapadła decyzja o odcięciu niektórych banków od systemu SWIFT. Rosjanie obawiając się, że ich karty płatnicze mogą stać się bezużyteczne ustawili się w długich kolejkach do bankomatów.