Pozew, poparty przez wiodące organizacje branżowe, w tym UK Hospitality i Stowarzyszenie Brytyjskich Biur Podróży, zarzuca, że firmy, które przyjmowały płatności kartami komercyjnymi, płaciły opłaty znacznie wyższe niż powinny, powodując istotne straty.
Brytyjskie firmy pozywają Visę i Mastercard. Chodzi o opłaty interchange
„Wielostronne opłaty interchange działają jak podatek od działalności gospodarczej, zwiększając opłaty, które firmy muszą płacić swoim bankom za akceptowanie transakcji kartami komercyjnymi. Roszczenia te mają na celu odzyskanie strat poniesionych przez firmy w wyniku działań Visa i Mastercard i podkreślają potrzebę zniesienia takich praktyk” – stwierdził Jeremy Robinson, partner w firmie prawniczej Harcus Parker Limited, cytowany przez serwis Finextra.
Wskazuje on, że zarówno brytyjski Sąd Najwyższy, jak i Trybunał Sprawiedliwości UE potępiły podobne praktyki stosowane przez Mastercard i Visa.
„Cieszymy się z możliwości pociągnięcia Mastercard i Visa do odpowiedzialności za narzucenie wielostronnych opłat interchange na bezprawnie wysokim poziomie i spowodowanie znacznych strat dla brytyjskich przedsiębiorstw. Cieszymy się, że ten ważny pozew będzie teraz kontynuowany pomimo prób podejmowanych przez Mastercard i Visa w ciągu ostatnich dwóch lat, aby odmówić tysiącom brytyjskich firm prostej i skutecznej drogi do sprawiedliwości za pośrednictwem sądu apelacyjnego. Straty poniesione przez firmy w całej Wielkiej Brytanii są znaczne, szacowane na co najmniej 4 miliardy dolarów” – dodaje Robinson.
W lipcu pisaliśmy, że Mastercard i Visa zobowiązały się do utrzymania limitu opłat za transakcje kartami dla turystów na kolejne pięć lat. W 2019 r. amerykańscy giganci płatniczy zgodzili się obniżyć opłaty interchange za płatności dokonywane w Europie kartami wydanymi poza Europejskim Obszarem Gospodarczym o 40% w następstwie dochodzenia antymonopolowego UE. Umowa ta miała obowiązywać przez pięć lat, do listopada 2024 roku, ale teraz została przedłużona o kolejne pięć lat, do listopada 2029 roku.