Transakcja stanowi największe jak dotąd finansowanie projektów solarnych w Polsce, a każdy z banków ma 50% udziału w transakcji. Wszystkie elektrownie wygrały aukcje OZE i podpiszą 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające im gwarantowany poziom cen sprzedaży energii elektrycznej. Termin zakończenia budowy elektrowni przewidywany jest w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Banki finansują rozwój zielonej energii

Od 5 lat w Polsce obowiązuje system wsparcia projektów OZE, tzw. system aukcyjny. W aukcjach przeprowadzonych w latach 2016 ‒ 2019 udzielono wsparcia dla ponad 2000 instalacji. Łączna wartość energii objętej wygranymi ofertami wyniosła ponad 38 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia przeprowadzonych aukcji sprzedano w sumie prawie 154 TWh energii.

Na koniec 2019 roku zainstalowana moc z energii słonecznej wyniosła w Polsce 1,3 GW, a na koniec kwietnia tego roku krajowy potencjał PV przekroczył już 1,8 GW. Zaledwie w ciągu roku wzrost wyniósł 181,42 proc. Krajowy plan na rzecz energii i klimatu zakłada wzrost mocy w instalacjach PV do ok. 16 GW w 2040 roku. Polska jako członek UE, jest zobowiązana do zwiększania udziału OZE w miksie energetycznym i choć rynek fotowoltaiki jest u nas wciąż relatywnie nieduży, jego udział sukcesywnie wzrasta.

mBank konsekwentnie zwiększa swój udział w finansowaniu projektów OZE. Już w 2018 roku zdecydował się przeznaczyć na ten cel 500 mln zł. Latem 2019 podjął decyzję o zwiększeniu tej puli o 100 proc. do 1 mld złotych. A w marcu tego roku ponownie zwiększył limit finansowania – do rekordowych 2 mld złotych.

Banki aktywnie wspierają transformację energetyczną. Przykładowo kilka tygodni temu BNP Paribas podpisał umowy kredytowe ze spółkami zależnymi producenta energii elektrycznej, firmy Qair Polska. Na rozwój zielonej energii przeznaczone zostanie 630 mln złotych.