Banki przygotowują klientów na zmiany w związku z wejściem przepisów wrażających PSD 2, co nastąpi już 14 września. Niektórzy klienci będą musieli zmienić swoje nawyki i przestawić się na silne uwierzytelnianie. mBank poinformował klientów, że przy okazji wyłączy „lekką wersję serwisu transakcyjnego”.

„Świat nieustannie biegnie do przodu, technologia zmienia się. My również ciągle odpowiadamy na te zmiany, bo potrzebują ich nasi klienci” – czytamy w wiadomości wysłanej do klientów. mBank napisał, że klienci chętniej korzystają z aplikacji mobilnej niż z lekkiej przeglądarkowej wersji serwisu. 

ZAŁÓŻ KONTO W MBANKU JUŻ TERAZ

Lekka wersja to ta, z której klienci korzystają za pośrednictwem przeglądarki zainstalowanej na smartfonie lub tablecie – pod adresem www.m.mbank.pl. Pamiętają o tym chyba tylko najstarsi górale. Zgodnie z zapowiedzią – zostanie ona wyłączona już 14 września, a bank zachęca do ściągnięcia aplikacji mobilnej. Decyzja jest oczywista, nie ma większego sensu utrzymywania przestarzałej infrastruktury dla bardzo niewielkiego grona klientów. 

Dawniej banki mocno inwestowały w mobilne wersje serwisów transakcyjnych. Zwykle były one projektowane pod kątem ograniczonej przepustowości internetowej tzn. zajmowały mało pamięci, szybko ładowały się nawet w sytuacji, gdy połączenie było słabe. Wiązało to się oczywiście z ograniczeniem funkcji – wersje lite są znacznie uboższe, zwykle za ich pośrednictwem można wykonać tylko podstawowe operacje. 

Potem nastał czas aplikacji mobilnych, w międzyczasie doszło do rewolucyjnego upowszechnienia smartfonów, a Internet znacznie przyśpieszył. Utrzymywanie przeglądarkowych lekki wersji serwisów transakcyjnych obecnie generuje już tylko ryzyka.

Koniec jednorazowych haseł

mBank poinformował także, że od 14 września klienci nie będą mogli skorzystać z listy jednorazowych haseł. Oznacza to, że nie zalogują się oni do serwisu transakcyjnego i nie będą mogli zlecać przelewów.

Lista jednorazowych haseł nie spełnia kryteriów silnego uwierzytelniania zapisane w PSD 2. mBank zachęca do przejścia na mobilną autoryzację lub hasła sms. Bank informuje także, że jeśli klienci zrezygnują z listy jednorazowych haseł do 14 września, to bank zwróci opłatę za listę, której klient nie zdążył wykorzystać. 

kliknij tu i otwórz KONTO W MBANKU