Przyszłe mamy będą mogły poznać to rozwiązanie odwiedzając centrum medyczne Medicover przy Alejach Jerozolimskich już od 1 czerwca. Pacjentki, po otrzymaniu skierowania od lekarza prowadzącego, zyskają możliwość monitorowania uderzeń serca swego dziecka.

Badanie KTG płodu w domu

Po serii testów rozwiązań służących do zdalnego diagnozowania i kontroli leczenia m.in.: infekcji dróg oddechowych, ale także ukąszeń, alergii i typowych chorób skóry, firma pilotażowo wdraża rozwiązanie Pregnabit, które pozwala na zdalne wykonywanie badania KTG.

Od 1 czerwca pacjentki od 32 tygodnia ciąży odbywające wizytę w warszawskim centrum medycznym Medicover przy Al. Jerozolimskich 96, będą miały możliwość odpłatnego wypożyczenia zestawu do zdalnego KTG. W jego skład wchodzą m.in.: urządzenie KTG Pregnabit, sonda FHR pozwalająca wyznaczyć wartość akcji serca płodu, sonda TOCO umożliwiająca zmierzenie poziomu skurczów mięśnia macicy, pulsometr, żel do KTG.

Nowatorskie podejście do pomiarów, bazujące na algorytmach danych z sond i klipsa do pomiaru tętna, pozwala odróżnić bicie serca płodu od pulsu matki. Urządzenie cechuje się dużą dokładnością pomiaru, a jego obsługa jest intuicyjna. Sam przyrząd jest przenośny i niewielkich gabarytów, więc badanie można wykonać o dowolnej porze, w dowolnym miejscu.

Samodzielny pomiar KTG trwa ok. 30 minut, a jego wyniki są bezpośrednio przekazywane do Medycznego Centrum Telemonitoringu, obsługiwanego przez wykwalifikowaną kadrę medyczną. Zadaniem Centrum jest bieżąca interpretacja wyników i formułowanie zaleceń dla pacjentki, stąd w przypadku zagrożenia płodu czy zdrowia matki personel natychmiast telefonicznie kontaktuje się z pacjentką. W przypadku poprawnego zapisu KTG ciężarna otrzymuje wiadomość SMS, że zapis badania jest w normie. Zebrane dane medyczne są bezpiecznie przechowywane i dostępne do wglądu pacjentki i lekarza prowadzącego ciążę i położnej w trybie 24/7.

Na początku jedno centrum

Pilotażowe wdrożenie Pregnabit w centrum medycznym Medicover przy Alejach Jerozolimskich zaplanowana jest na 4 miesiące. Urządzenia do zdalnego KTG będą odpłatnie udostępniane pacjentkom, które prowadzą medyczną dokumentację w Medicover i zostały zakwalifikowane przez ginekologa lub położną (w przypadku ciąży fizjologicznej) do tej usługi, na okres dwóch bądź czterech tygodni. W przypadku pozytywnych rezultatów pilotażu, Medicover planuje rozszerzenie dostępności usługi w innych centrach medycznych.

Z Pregnabit w 2021 roku skorzystało już blisko 400 pacjentek w Polsce. Jak informuje Nestmedic, 89% dotychczasowych badań to badania prawidłowe, natomiast ok. 1,2% badań to badania wymagające interwencji lekarza lub/i udania się do szpitala. Najczęstszą przyczyną nadania statusu „skontaktuj się z lekarzem” był rozpoczynający się poród lub tachykardia u płodu.

Powstaje coraz więcej zdalnych udogodnień dla kobiet w ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka mogą również skorzystać z aplikacji do monitorowania stanu ciąży Preglife. Aplikacja zawiera porady od lekarzy.