O sprawie pisze Fortune. Przykładowo Instagram może wdrożyć stablecoiny, aby ułatwić twórcom z różnych rynków wypłaty małych kwot, w okolicach 100 dolarów. Miałoby to skutkować mniejszymi opłatami niż w przypadku tradycyjnych walut fiat. Źródła Fortune donoszą, że Meta obecnie bada możliwości stablecoinów i raczej zamierza postawić na współpracę z różnymi dostawcami, takimi jak Tether i USDt, czy Circle i USDC.
Meta chce wdrożyć stablecoiny do wypłat na Instagramie?
Stablecoiny, czyli forma kryptowalut zazwyczaj powiązanych z dolarem amerykańskim, od dawna są modnym produktem w branży blockchain, ale energiczna polityka antykryptowalutowa administracji Bidena ograniczyła ich rozpowszechnienie. Wygrana Donalda Trumpa w listopadzie ubiegłego roku, wraz z niedawnym przejęciem stablecoinowego startupu Bridge za 1,1 miliarda dolarów przez giganta płatniczego Stripe, pobudziły jednak ich wykorzystanie w szerszym świecie finansów, zwłaszcza jako formę płatności transgranicznych.
Czytaj także: W USA czekają na regulacje stablecoinów. Bank of America uruchomi własny token
Eksploracja stablecoinów przez Metę jest szczególnie godna uwagi, ponieważ była to niegdyś najbardziej znana firma BigTech, która badała opracowanie własnej kryptowaluty. W 2019 roku spółka Zuckerberga ogłosiła inicjatywę, która niedługo potem przekształciła się w projekt Libra, czyli proponowane konsorcjum firm, w tym Uber i PayPal. Firmy te miały uruchomić stablecoina wspieranego przez waluty fiducjarne. Ostatecznie projekt zmienił nazwę na Diem, a Meta musiała go porzucić pod presją organów regulacyjnych i Kongresu.
Teraz Meta prowadzi rozmowy z firmami kryptowalutowymi w celu wprowadzenia stablecoinów jako sposobu zarządzania wypłatami w swoich serwisach. Dzięki temu przykładowo twórcy na Instagramie, pochodzący z różnych rynków, mogliby wypłacać swoje pieniądze w stablecoinach. Miałoby to obniżyć koszty. Firma Zuckerberga zatrudniła w tym celu między innymi Ginger Baker, byłą dyrektorkę wykonawczą fintechu Plaid. Ma ona objąć stanowisko wiceprezeski ds. produktów fintechowych i płatności – podaje Fortune.
Ostatnio pisaliśmy także, że Meta wprowadza tzw. „Konta Nastolatków” na Facebooku i Messengerze. Nowa funkcja, wcześniej dostępna jedynie na Instagramie, ma na celu co do zasady zwiększenie bezpieczeństwa nastolatków w środowisku cyfrowym. Początkowo zostanie ona wdrożona w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. W przyszłości ma objąć kolejne regiony.
Dodatkowo Meta chce wykorzystać sztuczną inteligencję do ułatwienia interakcji między znajomymi, pomagając im pisać komentarze na Instagramie. Użytkownik X Jonah Manzano, który często testuje nowe funkcje mediów społecznościowych, zauważył prompt „Write with Meta AI” na Instagramie. Ma on pozwalać na generowanie przez sztuczną inteligencję sugestii dotyczących komentarzy do postów użytkowników.