Zgodnie z wewnętrzną notatką, do której dotarł Bloomberg, cały zespół PlayAI dołączy do Mety już niebawem. Prace będą prowadzone pod kierownictwem Johana Schalkwyka, eksperta od technologii mowy, który wcześniej kierował badaniami nad AI w Google, a ostatnio pracował w innym startupie zajmującym się głosem syntetycznym.

Meta będzie klonował głos? Przejmują startup PlayAI

Według wewnętrznych dokumentów, technologia PlayAI ma „doskonale uzupełniać” rozwój projektów Mety związanych z Meta AI, inteligentnymi postaciami oraz wearables. Firma nie ujawniła kwoty transakcji.

Celem Mety jest zbudowanie dominującej pozycji na rynku sztucznej inteligencji, a przejęcie PlayAI to kolejny krok do jego osiągnięcia. W ostatnich miesiącach firma agresywnie inwestuje i rekrutuje najlepszych specjalistów z branży. Według doniesień Meta oferuje premie sięgające 100 milionów dolarów, by skłonić pracowników konkurencji do zatrudnienia w firmie. Reuters i Bloomberg donosili o transferach z takich fintechów jak OpenAI (twórcy ChatGPT), Google (Google Gemini) czy Apple.

W czerwcu Meta ogłosiła inwestycję o wartości 14,3 miliarda dolarów w Scale AI – startup zajmujący się oznaczaniem danych do trenowania modeli AI. W ramach porozumienia do firmy dołączył Alexandr Wang, założyciel Scale AI, który objął funkcję szefa nowego laboratorium Meta AI Superintelligence. Projekt ten ma na celu stworzenie sztucznej inteligencji bardziej zaawansowanej niż ludzka. Mark Zuckerberg osobiście nadzoruje rozwój zespołu AI Superintelligence.

Co jeszcze słychać na rynku sztucznej inteligencji?

W kontekście sztucznej inteligencji ostatnio głośno było o chatbocie Grok od xAI Elona Muska – wziął on na cel między innymi polskich polityków. Zaczęło się od pytania o Romana Giertycha, a skończyło na krytyce Donalda Tuska, Jarosława Kaczyńskiego, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni, Andrzeja Dudy i Jana Pawła II. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wspomniał nawet o możliwości wyłączenia X nad Wisłą.

Firma xAI oficjalnie przeprosiła za serię kontrowersyjnych i obraźliwych treści publikowanych przez swojego AI-asystenta. Przeprosiny zostały opublikowane w serii postów na platformie X, również należącej do Muska. Przedstawiciele xAI przyznali, że Grok dopuścił się „przerażającego zachowania”.

Warto także przypomnieć, że ElevenLabs, firma z polskimi korzeniami, znana z rozwoju technologii sztucznej inteligencji w zakresie syntezy mowy, ogłosiła premierę swojej nowej aplikacji mobilnej dla systemów iOS i Android. Użytkownicy zyskali tym samym możliwość generowania klipów audio na bazie tekstu bez konieczności korzystania z wersji przeglądarkowej – dotąd jedynej dostępnej opcji.