To dopiero niespodzianka! Microsoft ogłosił wczoraj, że dołącza do Linux Foundation jako platynowy członek – będą łożyć na fundacje z logiem pingwina ogromne pieniądze. Firma założona przez Billa Gatesa postanowiła wesprzeć sektor open source. Tym samym gigant z Redmond został jednym z głównych promotorów i partnerów Linuksa – obok takich firm jak Samsung, IBM, Huawei czy Intel.

Fundacja Linuksa to organizacja działająca non-profit której głównym celem jest rozwijanie systemu Linuks i innego otwartego oprogramowania.

Czytaj także: Julia: Najgorętszy język na Wall Street

Microsoft zmienia kurs

Microsoft jest obecnie jedną z firm, która najbardziej angażuje się we wspieranie otwartego (wolnego) oprogramowania. Zdaje się, że firma zmienia swoje podejście, gdyż przez ostatnie dziesięciolecia była kojarzona raczej jako typowo komercyjne przedsiębiorstwo.

Przez ostatnie kilka lat Microsoft dołożył swoją cegiełkę do takich projektów jak:

-Serwer SQL dla Linuksa

– otwarte oprogramowanie dla powyższego,

– platforma NET,

– partnerstwo z Red Hat, SUSE i innymi,

Dodatkowo firma prowadzona przez Satye Nadelle stworzyła Canonical Ubuntu dla Windows 10. Z Fundacją Linuksa Microsoft współpracował już od jakiegoś czasu, współtworząc projekty pokroju Node,js, OpenDaylight, Open Container Initiative, R Consortium i Open API Initiative. Gigant z Redmond ewidentnie zmienia kurs!

Czytaj także: Microsoft One Drive ogranicza darmową przestrzeń dyskową

Z wrogów w przyjaciół…

Nie jest tajemnicą, że Linuks i Microsoft przez większość swojej historii nie darzyły się sympatią.

– Na pewno nie zabraknie sceptyków naszej współpracy, ale będą oni raczej w mniejszości. W środowisku open source panują nastawienia anty-establishmentowe, to naturalne. Microsoft prowadził z nami jednak rozmowy już od dłuższego czasu i w końcu postanowiliśmy sformalizować współpracę – mówi Jim Zemlin, dyrektor generalny Linux Foundation.

Platynowi członkowie fundacji płacą 500 tysięcy USD za możliwość tytułowania się tym określeniem. Dla przykładu Google i Facebook również wspierają Fundację Linuksa, jednak „tylko” jako złoci sponsorzy.

Partnerstwo Linuksa i Microsoftu ma swój początek mniej więcej 15 lat po tym, jak były dyrektor generalny firmy z Redmond nazwał „Pingwina” rakiem…