Nowa wersja HoloLens to gogle wykorzystujące rozszerzoną i mieszaną rzeczywistość. Urządzenie zaoferuje ponad dwukrotnie większe pole widzenia i wyższy poziom imersji niż poprzedniczka. Gogle będą wyposażone w funkcje śledzenia siatkówki, dzięki czemu urządzenie będzie wiedziało gdzie jest skierowany wzrok użytkownika. HoloLens 2 będzie można sterować bez użycia kontrolera – dzięki wprowadzeniu specjalnego czujnika głębokości (śledzącego palce i dłonie). Szczegółowe informacje można znaleźć na blogu Microsoft.

HoloLens 2 od Microsoft na MWC 2019 w Barcelonie

Rozszerzona rzeczywistość ma ogromny potencjał i to nie tylko w branży rozrywkowej. Microsoft zaprezentował materiał wideo, na którym prezentuje jak HoloLens 2 mogłyby pomóc w codziennej pracy chirurgom. Firma z Redmond kieruje swój produkt przede wszystkim do biznesu – podobnie jak jego pierwszą wersję. Gigant liczy, że tym razem jego gogle odniosą sukces na tym polu.

Stosowanie takich gogli można sobie wyobrazić nie tylko w szpitalach, ale także w innych zakładach pracy. Szczególnie, że Microsoft pozwolił na modyfikacje HoloLens 2, dzięki czemu urządzenie można dostosować do potrzeb danej profesji. Gogle wykonano z lekkiego włókna węglowego, dzięki czemu mają nie wywoływać żadnego dyskomfortu. Urządzenie jest dużo lżejsze i sporo mniejsze od poprzednika.

Pomimo tego Microsoft nie zapomniał o graczach. Firma z Redmond chce zaoferować odpowiedni zestaw aplikacji oraz gier. Podczas prezentacji poinformowano o współpracy z Epic Games i Insomniac Games (twórcami bardzo dobrze odebranego Spider-Mana). Zapowiedziano także wsparcie dla Unreal Engine 4. Więcej o pierwszych nowościach z konferencji MCW 2019 można przeczytać tutaj.

Rozszerzona i mieszana rzeczywistość polega na nakładaniu obrazów wirtualnych na te rzeczywiste. Technologia łączy świat realny z tym generowanym komputerowo. Dzięki HoloLens 2 użytkownik może widzieć cyfrowe obrazy nie tracąc z pola widzenia otaczającego go świata. Takie rozwiązanie może mieć szerokie zastosowanie w takich branżach jak medycyna, architektura, edukacja, marketing (przykład Alior Banku i Runvido), czy rozrywka.