Mimo alarmujących rankingów Unii Europejskiej o niskim poziomie cyfryzacji rodzimej administracji, takie przykłady jak Poczta Polska, Ministerstwo Finansów czy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu pokazują, że można, że warto, że trzeba…, że zyskuje na tym każdy obywatel.
Czytaj także: Jarosław Augustyniak rezygnuje z funkcji prezesa Idea Banku
Z chmur pod ziemię
Czy to przypadek, że w każdej z wymienionych instytucji są realizowane projekty informatyczne wykorzystujące potencjał chmury obliczeniowej? Oczywiście, że nie. Technologie cloud stały się symbolem cyfrowej zmiany, również w administracji publicznej. Dzięki bezpiecznemu przechowywaniu i analizowaniu danych na gigantyczną skalę, chmura pozwala dostrzegać zależności, które do tej pory były niewidoczne. Wrocławskie MPWiK zwycięzca w kategorii „Instytucje użyteczności publicznej” odebrało nagrodę za wprowadzenie systemu SmartFlow (stworzonego wspólnie z naszym partnerem firmą Future Processing), które pozwala wykrywać awarie w sieci wodociągowej.
Bezprzewodowe czujniki przekazują dane do bazy danych oraz platformy analitycznej w chmurze Microsoft Azure. Efekt? Tylko w 2016 roku we Wrocławiu zaoszczędzono w ten sposób prawie pół miliarda litrów wody. Jak mówi Tomasz Konieczny, Dyrektor Centrum Nowych Technologii w MPWIK S.A. „awarie, które generują straty rzędu na przykład 15 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę, udaje nam się precyzyjnie zlokalizować i usunąć w ciągu 72 godzin”. Mogę to potwierdzić z pełną stanowczością… wdrożenie zrealizowane przez wrocławskie MPWiK to modelowy przykład zaawansowanego wykorzystania możliwości platformy Azure.
Czytaj także: Alior Bank rusza na podbój Rumunii
Chmura dla ludzi
Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji prezentując priorytety ministerstwa podkreśliła, że:
– Zmierzamy do tego, by polskie państwo było usługowe – by obywatel czuł się maksymalnie komfortowo, by łatwo było załatwić sprawę, by obywatele mieli wrażenie, że państwo nie jest opresyjne. Kolejna nagroda, tym razem dla Poczty Polskiej w kategorii „Handel i usługi” jest potwierdzeniem tego kierunku. Największy polski operator usług pocztowych wprowadził platformę Mobilny Listonosz. – mówiła minister.
Obecnie każdy z listonoszy jest włączony do sieci sprzedażowej i może zaproponować usługę elektronicznego potwierdzania odbioru. Jak podkreśla Poczta Polska, dzięki Mobilnemu Listonoszowi od początku roku przesyłki z Elektronicznym Potwierdzeniem Odbioru (EPO) nadawane przez sądy są obsługiwane na terenie całego kraju. Poczta Polska szacuje, że listonosze będą doręczać ponad 3 mln przesyłek z EPO miesięcznie.
Chmura miała swój udział również w nagrodzie przyznanej Ministerstwu Finansów, które zostało „Liderem Informatyki” wśród jednostek administracji publicznej. Ministerstwo zbudowało dedykowaną, chmurową platformę do przyjmowania plików z rozliczeniami JPK w formacie XML od zobowiązanych do tego podatników. To wspaniałe, że Ministerstwo nie boi się chmury i jest w stanie wykorzystać jej potencjał w bezpieczny i skuteczny sposób.
Na koniec. W uzasadnieniu nagrody organizatorzy przyznali, że zwycięzców łączy dojrzałość realizowanych projektów oraz praktyczne wykorzystanie możliwości, jakie niesie cyfrowa transformacja. Tak. Możemy być dumni z tych przykładów, bo to właśnie one staną się dobrymi praktykami, na których będą tworzone fundamenty cyfrowego państwa… w chmurze.