12 grudnia 2018, 16:00:Konferencja Luxembourg-Poland Business Conference 2018 - LPCC asbl , 39, Avenue John F. Kennedy, L-1855 Luxembourg

Już za 3 miesiące Tesla pokaże w pełni autonomiczny samochód

Już za 3 miesiące w pełni autonomiczny samochód od Tesli ma przemierzać Stany Zjednoczone. Z Los Angeles do Nowego Jorku bez kierowcy?

Elon Musk zdradził, że pierwszy autonomiczny kurs Tesli to kwestia od 3 do 6 miesięcy. Chodzi o pokonanie trasy od zachodniego do wschodniego wybrzeża USA bez żadnego udziału człowieka. Pierwotnie celem firmy było przeprowadzenie takiego testu przed końcem ubiegłego roku.

Nie udało się, ale jak wiemy Musk się nie zraża. Start Falcona Heavy był przekładany przez dobre 5 lat, aby w końcu doszedł do skutku. Więcej o tym historycznym wydarzeniu można przeczytać tutaj – Falcon Heavy wystartował. Jest już w drodze na Marsa.

Czytaj także: Jak rozwój autonomicznych samochodów wpłynie na ubezpieczenia?

Z Los Angeles do Nowego Jorku bez kierowcy

Na pytanie, czy autonomiczna Tesla będzie od razu dostępna dla klientów, właściciel odpowiedział, że „będzie dostępna” – bez podania przewidywanego okresu, w którym takie pojazdy trafią do sprzedaży.

Elon Musk przyznał, że Tesla mogła przebyć trasę z Los Angeles do Nowego Jorku już w zeszłym roku,ale firma wolała poczekać aż odpowiednie oprogramowanie znajdzie się we wszystkich pojazdach. Ponadto kod nie był do końca gotowy i uwzględniał tylko tą wskazaną trasę. Nie byłby to więc samochód w pełni autonomiczny, który potrafi sobie radzić z niemal każdym kursem, a właśnie to jest celem miliardera.

Tesla chce stworzyć system, który będzie można wykorzystywać w codziennym życiu. Pomimo niedotrzymania terminu w roku 2017 Musk powiedział, że jest zadowolony z postępów, które poczyniła jego firma w zakresie autonomicznych pojazdów.

Porównał sytuację Tesli do Google i ich systemu AlphaGo. Sztuczna inteligencja firmy z Mountain View początkowo też miała problemy, ale dosyć szybko udało się wykonać skok, który pozwolił jej pokonać człowieka w chińskiej grze Go. Więcej o AlphaGo można przeczytać tutaj – Sztuczna inteligencja od Google pokonała mistrza świata w chińskiej grze Go.

Czytaj także: Indie ograniczają rozwój autonomicznych pojazdów – boją się wzrostu bezrobocia

Pewną przeszkodą mogą być też regulacje. Pojawienie się samochodów bez kierowcy sprawia, że przepisy muszą zostać zdefiniowane na nowo. W tym kierunku idzie już Wielka Brytania, która w sierpniu zeszłego roku przygotowała wytyczne dla producentów autonomicznych samochodów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Brytyjski rząd reguluje rozwój autonomicznych samochodów.

/Rafał Tomaszewski