Informacje podane poniżej pochodzą ze strony Ministerstwa Zdrowia, gdzie zamieszczane są aktualności dotyczące epidemii.

Uwaga: Unikaj fake newsów, nie wierz w „łańcuszki przesyłane na Facebooku”, weź pod uwagę, że zdjęcia pustych półek w sklepach mogą być wykadrowane lub wywoływać celowe sugestie do działań na Twoją niekorzyść. Korzystaj z informacji tylko ze sprawdzonych źródeł – pamiętaj, że w Internecie trwa ciągła wojna informacyjna. Nie sugeruj się też opiniami wszystkich dziennikarzy – temat epidemii dla 99,9% z nich jest równie nowy, co dla Ciebie.

Koronawirus to nie jest powód do żartów. Epidemia będzie mieć poważne implikacje ekonomiczne i gospodarcze – od spadków na giełdzie, odwołane wydarzenia i konferencje, zrujnowane urlopy zagraniczne i krajowe, po specjalne ułatwienia w spłacie kredytów hipotecznych. Wszyscy za to zapłacimy, dlatego zadbajmy o to, by epidemia trwała jak najkrócej bez wywoływania dodatkowych problemów.

Stan zagrożenia epidemicznego

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podał, że od dziś – w drodze rozporządzenia – zostanie w Polsce wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego (zagrożenie epidemiczne to nie jest to samo, co stan wyjątkowy) zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:

  1. czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  2. czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  3. czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  4. zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  5. obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  6. nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

Młodzi powinni zostać w domach

– Apeluję, szczególnie do ludzi młodych, że to nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach – Apeluję o pozostanie w domu – podkreśla prof. Szumowski. – Wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem – dodał.

Minister zdrowia podkreślał, że rząd i resort działają, by przygotować system ochrony zdrowia na to, że w najbliższych dniach gwałtownie przybędzie osób, które będą mieć wyniki pozytywne.

Minister zdrowia podkreślił, że jest już możliwość odbycia teleporad u lekarzy rodzinnych i specjalistów w przychodniach specjalistycznych.

Wejdź na stronę Ministerstwa Zdrowia i dowiedz się więcej.

/ŁP